Büyükşehir Belediyesinden çocuklara eğitim desteği

Büyükşehir Belediyesinden çocuklara eğitim desteği
Büyükşehir Belediyesinden çocuklara eğitim desteği
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezinde sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarının gelişimlerini desteklemek...

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezinde sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarının gelişimlerini desteklemek amacıyla kurslar düzenlendiği bildirildi.

 Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Aile Eğitim Merkezleri, vatandaşların sosyal , psikolojik ve hukuksal ihtiyaçlarına destek oluyor. Engellilere, çocuklara ve kadınlara yönelik kursların düzenlendiği merkezde, uzmanlar tarafından vatandaşlara birebir danışmanlık hizmeti veriliyor.

Sosyal Hizmet Dairesi Başkanlığına bağlı Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezinde Antalyalılara psikolog, avukat, sosyal hizmet uzmanı, aile danışmanı, diyetisyen ve çocuk gelişim uzmanı eşliğinde birebir danışmanlık hizmeti veriliyor. Vatandaşlar, uzmanlardan randevu alarak 50'şer dakikalık seanslarla sorunlarını danışabiliyor. Merkezde diyetisyen hizmeti, şiddet mağduru kadınlara da psikososyal destek veriliyor.

Aile Eğitim Merkezinde sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarının gelişimlerini desteklemek amacıyla kurslar düzenliyor. Çocuklara bale? piyano? matematik? Türkçe, İngilizce? el sanatları? fen bilgisi konularında uzmanlar eşliğinde dersler veriliyor. 4 ay süren eğitimde çocuklar haftanın 5 günü eğitim alıyor.

Merkezde engelli çocuklara da kurs veriliyor. Engellilerin sosyalleşmeleri ve güzel zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla bale? dans? piyano? el sanatları faaliyetleri gerçekleştiriyor. Çocuklar eğitim alırken, annelerine yönelik de ev aksesuarları, el sanatları ve takı kursları veriliyor. Anneler, el emeği ürünlerini belediyenin stantlarında satarak, bütçelerine katkı sağlıyor.

Okul otobüsü hizmeti ile merkeze uzak mahallelerdeki çocuklara okul öncesi eğitim hizmeti götürülüyor. Çocuklar iki ayda bir farklı mahalleleri dolaşan otobüste, hem eğitim alıp bilgileniyor hem de çeşitli oyunlar oynayıp sosyalleşiyor. Aile eğitim merkezinde "Anne benimle oynar mısın?" projesi kapsamında her hafta sonu el sanatları eğitimi, müzik dersleri, bale dersleri düzenleniyor.

Çalışan anneler bu etkinlikleri çocukları ile yapıyor. Anne ve çocukların birlikte kaliteli zaman geçirmeleri sağlanıyor.