Büyükşehir Belediyesinden hava kirliliğiyle mücadele

Büyükşehir Belediyesinden hava kirliliğiyle mücadele
Büyükşehir Belediyesinden hava kirliliğiyle mücadele
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, hava kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında geçen yıl 682 sera ve konutta kurallara uymayanlara 86...

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, hava kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında geçen yıl 682 sera ve konutta kurallara uymayanlara 86 bin 555 lira idari ceza  uyguladı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, havaların soğumasıyla kömür tüketiminin arttığı seralar ile kaloriferli yapılarda denetimlerini sıklaştırdı.

Yakılan kömürün uygunluk belgesi ile yakma tekniğini inceleyen ekipler, standart dışı kömür kullanan ve yakma kurallarına uymayan işletmelere ceza uyguladı. Geçen yıl 682 sera ve konutu denetleyen ekipler, kurallara uymayanlara toplam 86 bin 555 lira idari ceza kesti.

Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı çerçevesinde kömür kamyonları da denetlendi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri geçen yıl, Döşemealtı, Aksu, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinden kente giriş yapan 717 kömür kamyonunda toplam 18 bin 767 ton kömürü denetledi. Büyükşehir Belediyesi Hava Kalitesi Kontrol Laboratuvarı'nda yapılan analiz sonucu, 638 ton kömür İl Mahalli Çevre Kurulu standartlarına uymadığı belirlenerek şehir dışına çıkarıldı.

Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri vatandaşları katı atık yakıt belgesi olan istasyonlardan kömür almaları, Büyükşehir Belediyesinin uygunluk belgelerini mutlaka istemeleri, yakım kurallarına ve saatlerine uymaları konusunda uyardı.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  çevre

  ,

  Ceza

  ,

  Hava

  ,

  yakıt

  ,

  lira

  ,

  Büyükşehir

  ,

  koruma