Büyükşehir Belediyesi'nden her gün 2 bin kişiye yemek

Büyükşehir Belediyesi'nden her gün 2 bin kişiye yemek
Büyükşehir Belediyesi'nden her gün 2 bin kişiye yemek
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, aşevi vasıtasıyla her gün ihtiyaç sahibi 2 bin kişiye 3 çeşit yemek ulaştırıyor.Büyükşehir...

ANTALYA (AA) - Antalya  Büyükşehir Belediyesi, aşevi vasıtasıyla her gün ihtiyaç sahibi 2 bin kişiye 3 çeşit yemek ulaştırıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, temizlik ve hijyenin ön plana tutulduğu aşevinde hazırlanan yemekler gıda mühendisleri tarafından test edildikten sonra her gün 2 bin ihtiyaç sahibine ulaştırılıyor.

  Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı, 30 personelin görev yaptığı aşevinde yemeklerin hazırlığı bir önceki günden başlıyor. Diyetisyenlerin kontrolünde hazırlanan yemek malzemeleri 02.00 ila 06.30 saatlerinde aşçılar tarafından pişiriliyor.

Aşçılar tarafından hazırlanan yemekler dağıtıma çıkmadan önce gıda mühendisleri tarafından kontrol ediliyor. Yağ, salça, tuz oranı ve gramajları kontrol edilen yemeklerin tatlarına bakılıp sonra numuneleri alınıyor. Servise hazır olan yemekler, ihtiyaç sahibi ailelerdeki kişi sayısına göre taslara doldurularak, ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırılıyor.

- Yaşlı, engelli, mağdur bireylere ulaşılıyor

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Ethem Sardoğan, yaptığı açıklamada, Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde sosyoekonomik yönden ihtiyaç sahibi ve yemek yapamayacak durumda olan yaşlı, yalnız yaşayan, engelli ve yatalak vatandaşlara, doğal afet sonucu mağdur bireylere yemek dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sardoğan, aşevinde her gün 3 çeşit yemek hazırladığını kaydederek, "Yemekler saat 02.00 gibi pişirilmeye başlıyor. Her gün et, tavuk ya da köfte var. Yemekler diyetisyenlerin belirlediği özelliklerde hazırlanıyor. Gıda mühendisleri kontrolleri gerçekleştiriyor. Diyetisyenlerimiz ve gıda mühendislerimiz tarafından ürünlerin kontrolleri yapılıyor" dedi.

Yemek yardımı alan vatandaşların 6 ayda bir sosyal hizmet uzmanı tarafından kontrol edildiğini belirten Sardoğan, bu kontroller sırasında vatandaşın sosyo-ekonomik durumunda bir değişikli olup olmadığını bakıldığı ve durumunda bir değişiklik yoksa yardımın devam ettiği bildirildi.