Büyükşehir Belediyesinden "promosyon" açıklaması

Büyükşehir Belediyesinden "promosyon" açıklaması
Büyükşehir Belediyesinden "promosyon" açıklaması
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı: - "Antalya Büyükşehir Belediyesi tüm uygulamalarında olduğu gibi personel maaşların yatırılacağı bankanın ödeyeceği promosyonun belirlenmesinde de tamamen hukuki süreci izlemiş ve hukuk içinde kalmıştır"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesinin personel maaşlarının yatırılacağı bankanın ödeyeceği promosyonun belirlenmesinde tamamen hukuki sürecin izlendiği ve hukuk içinde kalındığı bildirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, promosyon ihalesiyle ilgili bir siyasi parti  il başkanının iddiaları üzerine açıklama yaptı.

Personel maaşlarının en yüksek promosyonu ödeyecek bankaya yatırıldığı belirtilen açıklamada, bunun için tüm bankalara bilgi verilerek açık ihale gerçekleştirildiği kaydedildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2 bin 209 personeli kapsayan promosyon ihalesinin 9 Haziran'da Büyükşehir Belediyesinde yapıldığı hatırlatılan açıklamada, ihaleye  İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası ve Akbank olmak üzere 6 bankanın katıldığı belirtildi.

İhalede önce 6 bankanın kapalı zarf usulü ile tekliflerini sunduğu, sonra 4 banka ile açık artırmaya geçildiği anlatılan açıklamada, ihalenin 3 milyon 578 bin 580 lira teklif eden Halk Bankası'nda kaldığı ifade edildi.

"Antalya Büyükşehir Belediyesi tüm uygulamalarında olduğu gibi personel maaşların yatırılacağı bankanın ödeyeceği promosyonun belirlenmesinde de tamamen hukuki süreci izlemiş ve hukuk içinde kalmıştır" ifadesi kullanılan açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"İhale, bir daire başkanı, bir şube müdürü ve sendikanın temsilcisi tarafından oluşturulmuş komisyon tarafından gerçekleştirilmiştir.  Bugün yapılan ihaleyi 3 yıl önce yapılan ihale ile kıyaslamak, bankacılık sektörünün şartlarının süreç içerisinde değişmiş olması nedeniyle doğru bir yaklaşım değildir. İhalelerde katılımcılardan zorla fiyat yükseltmelerini istemek yasal olmadığı gibi tamamen suçtur. Böyle bir şey söz konusu da değildir. Her ihale kendi içerisindeki şartlarla değerlendirilir. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, kişi başına bin 620 lira olarak verilecek promosyon dışında ihaleyi kazanan bankadan her hangi bir talepte bulunmamış olup belediyemize bir menfaat de sağlanmamıştır. Bankadan alınan bedel mevzuata uygun olarak tamamen personele dağıtılacaktır."