Büyükşehir Belediyesiyle AESOB arasında protokol imzalandı

Büyükşehir Belediyesiyle AESOB arasında protokol imzalandı
Büyükşehir Belediyesiyle AESOB arasında protokol imzalandı
- Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Tarihi esnaf kültürümüzün ve gelenek göreneklerimizin gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir adım atıyoruz" - AESOB Başkanı Sevimçok: - "Bizim amacımız, çarşının hem Antalya'ya kazandırılması hem çarşıdaki mesleklerin gelecek kuşaklara doğru şekilde aktarılması hem de ahiliğin yaşatılmasıdır"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesiyle Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) arasında, Sobacılar Çarşısı'ndaki Fikret Otyam Sanat Galerisi'nin esnafa tahsis edilmesi için protokol imzalandı.

Sobacılar Çarşısı'ndaki Fikret Otyam Sanat Galerisi'nin esnafın buluşma noktası olacak kafe, müze ve galeri olarak yeniden düzenlenmesine yönelik protokole, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok imza attı.

Başkan Türel, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, tarihi çarşının canlanması ve esnaf kültürünün gelecek nesillere aktarılması için önemli bir adım attıklarını belirtti. Sobacılar Çarşısı'na ticari canlılık kazandırmak istediklerini ifade eden Türel, "Buranın yine esnafımızın kullanabileceği, geleneklerimizin, göreneklerimizin gelecek nesillere taşınması için AESOB ile birliğine gittik" dedi.

Göreve geldiklerinde alanın esnaf müzesi olarak kullanılması yönünde AESOB Başkanı Sevimçok'a teklif götürdüklerini anlatan Türel, şöyle konuştu:

"Birkaç hafta önce bu müzenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca da tasdiki yapıldı. Burası tescilli bir müze olarak faaliyetine devam edecek. Bunun aynı zamanda bir esnaf müzesiyle de taçlanması ve esnafın kendi kültürünü yaşatması, nereden geldiğini yeni nesillere göstermesi açısından önemli. Geçmişini unutan nesiller geleceğini yakalayamazlar. Esnafın geçmişini de hatırlayarak gelecek nesillere ışık tutacak bir müze kurulması isin AESOB çalışacak. Burası aynı zamanda esnafın bir buluşma noktası haline gelecek, bir ticari canlılık da kazandıracak."

AESOB Başkanı Sevimçok, Sobacılar Çarşısı'nın Antalya'nın merkezinde el sanatlarının yaşatıldığı tek merkez olduğunu kaydetti. Çarşının istenen canlılığı yakalayamamasından üzüntü duyduklarını dile getiren Sevimçok, "Bizim amacımız çarşının hem Antalya'ya kazandırılması hem çarşıdaki mesleklerin gelecek kuşaklara doğru şekilde aktarılması hem de ahiliğin yaşatılmasıdır" dedi

Alanda kültür günleri düzenleyeceklerini anlatan Sevimçok, ilçelerin güzelliklerini, otantik el sanatlarını alanda sergileyeceklerini bildirdi.