Büyükşehir plajlarına mavi bayrak

Büyükşehir plajlarına mavi bayrak
Büyükşehir plajlarına mavi bayrak
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 10 plaj mavi bayrakla ödüllendirildi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı...

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 10 plaj mavi bayrakla ödüllendirildi. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) üyelerinin denetlediği büyükşehir plajlarının güvenli, denizinin temiz olduğunun tespit edildiği bildirildi. Antalya'nın mavi bayrak konusunda Türkiye 'de birinci sırada yer aldığı belirtilen açıklamada, Türkiye'nin ise dünyada İspanya'dan sonra ikinci sırada yer aldığı kaydedildi.

Mavi Bayrak Projesi'nin sağlıklı yüzme suyu, güvenli bir plaj ortamı ve kullanıcılar için gerekli donanımı garanti eden bir organizasyon olduğu vurgulanan açıklamada, ayrıca bu proje kapsamında çevre eğitim etkinlikleri düzenlenerek çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlandığı, mavi bayrağın sektörde aranan bir kalite belgesi olduğu ifade edildi.

FEE öncülüğünde yürütülen proje kapsamında, Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanındaki Konyaaltı Plajı'nın 8, Beldibi Atatürk ve Sarısu plajlarının birer mavi bayrak almaya hak kazandığı belirtilen açıklamada, vakıf üyelerinin Büyükşehir Belediyesine teslim ettiği 10 bayrağın plajlarda dalgalandığı bildirildi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen mavi bayrak çalışmaları kapsamında bu yıl Türkiye genelinde 436 plaj, 14 yat ve 22 marinaya mavi bayrak verildi. Türkiye bu rakamlarla dünyada İspanya'dan sonra en fazla mavi bayrak sahibi olan ikinci ülke oldu. Antalya ise 200 plaj, 6 marina ve 3 yat ile Türkiye'de birinci sırada yer aldı.