Büyükşehirden "evde bakım hizmeti"

Büyükşehirden "evde bakım hizmeti"
Büyükşehirden "evde bakım hizmeti"
- Antalya Büyükşehir Belediyesi, evde bakım hizmeti projesi ile 2 bin 732 kişiye sağlıktan kişisel bakıma birçok konuda hizmet ulaştırıyor

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesinin sosyal projesi evde bakım hizmetinden halen 2 bin 732 kişinin faydalandığı bildirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, evde bakım hizmeti ile evlerinde ziyaret edilen ekonomik yoksunluk içindeki engelli, yaşlı ve yatalak durumdaki vatandaşların ücretsiz muayene ve diş tedavilerinin yanı sıra öz bakımdan ev temizliğine, alışverişten fatura ödenmesine kadar hayatı kolaylaştıracak tüm hizmetlerin sunulduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, 11'i 100 yaşın üzerinde toplam 2 bin 732 vatandaşın faydalandığı hizmet ile doktor ve hemşireler tarafından periyodik olarak ziyaret edilen hastalar muayene edilerek, kişisel bakımları yapılıyor. 

Tıbbi malzeme desteği sağlanan hastalara tansiyon takibi, idrar sondası uygulaması, serum takma, enjeksiyon, tetkik için kan ve idrar alma, pansuman gibi işlemler uygulanıyor. Hastaneye gitmesi gereken hastalar için ilgili bölümden randevu alınıyor.

Tıbbi hizmetlerin yanı sıra belediyenin yaşlı bakım elemanları, yaşlı ve engellilerin öz bakımlarını, tırnak kesimini, yemeklerini, ev temizliklerini ve alışverişlerini yapılıyor. Aynı zamanda elektrik ve su faturalarını yatırmalarına yardımcı oluyor. Evlerinde sıhhi tesisat sorunu varsa görevli teknik eleman tamiratını yapıyor.