Büyüme rakamları

Büyüme rakamları
Büyüme rakamları
- ATSO Başkanı Çetin: - "İkinci çeyrekte de otomotiv, konut satışları ve tarımsal üretim artışıyla desteklenen büyümenin devam etmesini bekliyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yılın ikinci çeyreğinde de otomotiv , konut satışları ve tarımsal üretim artışlarıyla desteklenen ekonomik büyümenin devam etmesini beklediklerini bildirdi.

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan 2015 birinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde büyüme hızının beklentilerin oldukça üzerinde, yüzde 2,3 olarak açıklandığını hatırlatan Çetin, imalat sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinin büyüdüğünü, inşaat sektörünün küçüldüğünü kaydetti.

İhracatta azalma, ithalatta artış olduğu için dış ticaretin büyümeye negatif katkı yaptığını ifade eden Çetin, büyümede ağırlıklı payın finans sektöründe olduğuna dikkati çekti.

Yerleşik hanelerin yurtiçi tüketiminde reel olarak yüzde 3,7 büyüme kaydedildiğini belirten Çetin, kamu yatırımlarında ise yüzde 10,2 gibi sert bir düşüş olduğuna dikkati çekti.

Üretim cephesinde finans sektörü, harcama cephesinde otomobil satışları gibi belirli kalemlerden kaynaklanan büyümenin söz konusu olduğunu belirten Çetin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İkinci çeyrekte de otomotiv ve konut satışlarıyla ayrıca tarımsal üretim artışıyla desteklenen büyümenin devam etmesini bekliyoruz ancak asıl önemli konu, büyümenin ihracatla desteklenmesi, tüketici ve yatırımcı güveninin artması ve büyümenin daha kapsayıcı bir içerik kazanmasıdır. Bu nedenle daha yüksek ve kapsayıcı bir büyüme için yurtdışında ihracatı destekleyecek, yurtiçinde ticarette canlanma sağlayacak ek önlemler alınması gerekiyor."