Buzulların "üç silahşörleri" Antalya'ya alıştı

Buzulların "üç silahşörleri" Antalya'ya alıştı
Buzulların "üç silahşörleri" Antalya'ya alıştı
- Yeryüzünün en soğuk ikliminin hüküm sürdüğü Güney Kutbu'nun simgesi penguenlerden "Athos", "Porthos" ve "Aramis" adını taşıyan üçü Manavgat'taki tema parkta ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor - Parkın genel koordinatörü Ay: - "Antalya gibi sıcak bir kentte penguenle karşılaşanlar çok şaşırıyor"

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Antalya'nın Manavgat ilçesindeki doğa parkının yeni sakinlerinden "Athos", "Porthos" ve "Aramis" isimli üç penguen sevimli hareketleriyle büyük beğeni topluyor. 

Türkiye 'ye Çek Cumhuriyeti'nden getirilen "humboldt" cinsi penguenler, uyum sürecinin ardından Manavgat ilçesindeki tema parkta ziyaretçiler ile "buluştu". 

Bakıcıları tarafından Alexandre Dumas'nın "Üç Silahşörler" eserindeki "Athos", "Porthos" ve "Aramis" karakterlerinin adı verilen penguenler, sevimli hareketleriyle ilgi görüyor. Ziyaretçiler, penguenleri besleyebiliyor.

Parkın genel koordinatörü Nazif Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu hayvanları Türkiye'ye getirmenin zorluğuna işaret ederek " Yaşam  ortamlarını burada sağlamak gerçekten çok zordu. Soğuk ortam istiyorlar. Antalya'da bunu başardık. Özel bir yer yaptık. Suları da özel. Penguenler kısa sürede havuzlarına ve yeni evlerine alıştı" dedi.

-Günde 3 kilo balık tüketiyorlar

"Athos", "Porthos" ve "Aramis"in günde ortalama 3 kilogram balık tükettiğini anlatan Ay, Antalya gibi sıcak bir kentte penguenle karşılaşanların çok şaşırdığını belirtti.

Ay, "Günde yaklaşık bin kişi ziyaretlerine geliyor. Herkes penguenlerle  fotoğraf çektirmek istiyor" diye konuştu.

"Üç silahşörler" diye tanıttıkları penguenlerin özel oda ve havuzda yaşadığını kaydeden Ay, parkta dev dinozor maketleri, sürüngen evi, akvaryum, köpek balığı havuzu ve hayvanat bahçesi de bulunduğunu bildirdi.