Çanakkale şehitleri anısına 12 metrelik anıt açıldı

Çanakkale şehitleri anısına 12 metrelik anıt açıldı
Çanakkale şehitleri anısına 12 metrelik anıt açıldı
- Antalya'da, Çanakkale şehitleri anısına Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi bahçesine 12 metre yüksekliğinde "100. Yıl Anıtı" yapıldı - Antalya Valisi Türker: - "Çanakkale bir milletin var olma ve yok olma arasındaki çizgiyi ifade eder"

ANTALYA (AA) - Antalya'da, Çanakkale şehitleri anısına 12 metre yüksekliğinde yapılan "100'üncü Yıl Anıtı"nın açılışı gerçekleştirildi.

Anıtta, 12 metre yüksekliğinde ve 4 metre eninde bir asker ile Çanakkale Zaferi'ni anlatan 5 metre eninde, 2 metre yüksekliğinde iki rölyef çalışması bulunuyor. Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi bahçesine yerleştirilen anıtta, Çanakkale'de şehit düşen Antalyalı bin 48 askerin ismi yer alıyor.

Heykel ve rölyefler, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünün Türkmen asıllı öğretim görevlisi Murat Oğuz ve iki öğrencisi tarafından yapıldı. Eserin kaide ve tören platformu tasarımı da Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Reha Kavas tarafından hazırlandı.

Antalya Valisi Muammer Türker, açılışta yaptığı konuşmada, Osmanlı Devleti'nin son döneminde alışmadığı bir sürece girdiğini belirterek, "Daha önceleri savaşlarda hep galip geliyordu. Adalet duygusunu yönettiği topraklara götürmeye alışıktı. Fakat gerileme başlayınca işler tersine dönmeye başladı. Bu durumun toplumumuzda yarattığı travmaları irdelememiz lazım. Bu konuda dersler çıkarmamız lazım" dedi.

Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'nda birçok cephede savaştığını hatırlatan Türker, şunları kaydetti:

"Savaşlarda sürekli yeniliyorsunuz artık bir yiğitlik gösterisine ihtiyaç vardı. İşte Çanakkale bu bakımdan çok önemlidir. Diğer bütün cepheler çok önemliydi. Oralarda da ciddi savaşlar yapılmıştır ama Çanakkale'nin sembolik bir değeri vardır. Çanakkale bir milletin var olma ve yok olma arasındaki çizgiyi ifade eder. Çanakkale'nin geçilmezliği tarih sahnesine dönüp baktığımızda içinde yaşadığımız ortam bakımından çok önemlidir. Çanakkale o gün geçilseydi bizim bugün bu sözleri konuşma fırsatımız olmayacaktı."

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı münasebetiyle şehitlerin anısını yaşatmak için anıtın yapıldığını ifade ederek, "Çanakkale, bizi biz yapan değerlerin başında gelen kahramanlık destanımızın yazıldığı zaferdir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Antalya Müftüsü Osman Artan, Çanakkale Zaferi'nde şehit düşen askerler için dua okudu. Daha sonra anıtın açılış kurdelesi kesildi.