Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümüne hatıra para seti

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümüne hatıra para seti
Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümüne hatıra para seti
- BYE Antalya İl Müdürü Diler: - "Hatıra paraların tasarımlarında savaşın karanlık ve ilkel yüzünün karşı bir tavırla yansıtılması hedeflendi"

ANTALYA (AA) - Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla hatıra para seti bastı.

Basın Yayın ve Enformasyon (BYE) Antalya İl Müdürü Esen Diler, yaptığı yazılı açıklamada, kültür, sanat ve milli değerleri yaşatma hedefiyle tarihi olaylara ilişkin hatıra para basımı yapan darphanenin Çanakkale Zaferi için de para bastırdığını belirtti.

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul 'da 23 Nisan'da düzenlenen Barış Zirvesi anısına da anma pulu hazırlanarak tedavüle sunulduğunu bildiren Diler, şunları kaydetti: 

" Avrupa merkezli küresel bir savaş olan 1. Dünya Savaşı ve insanlık tarihinin gördüğü son göğüs göğse mücadele olan Çanakkale Savaşları'nın anısını yaşatmak üzere basılan hatıra paraların tasarımlarında, savaşın karanlık ve ilkel yüzünün karşı bir tavırla yansıtılması hedeflendi. Çanakkale Zaferi anısına basılan hatıra para setinde 10 farklı tasarım yer alıyor."

Diler, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü anısına bastırılan hatıra para seti hakkında "http://www.darphane.gov.tr" internet adresinden ayrıntılı bilgi alınabileceğini ifade etti.