Caretta carettaların yumurtaları koruma altına alındı

Caretta carettaların yumurtaları koruma altına alındı
Caretta carettaların yumurtaları koruma altına alındı
ANTALYA (AA) - Antalya'da nesli tükenme riski altında olan caretta carettaların yumurtaları koruma altına alınarak, yumurtadan çıkan yavruların...

ANTALYA (AA) - Antalya'da nesli tükenme riski altında olan caretta carettaların yumurtaları koruma altına alınarak, yumurtadan çıkan yavruların sorunsuz şekilde denizle buluşması sağlandı.

Kundu kumsalı ve çevresinde yuvalanan caretta carettaların korunması amacıyla Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği (KUYAB) tarafından, otel personeli ve bölge halkıyla koruma çalışması yapıldı. Çalışma kapsamında nesli tükenme altında olan caretta carettaların yumurtaları koruma altına alındı. 

Çalışmada önce yumurtaların etrafı kafesle çevrelenerek insanların dikkatli ve duyarlı olmaları sağlandı. Carettaların özellikle yavru çıkış döneminde sorun yaratabilecek kamışlar, cam ve plastik gibi her türlü atık toplanıp hayatlarını su içinde geçiren bu türün denize ulaşmalarındaki tüm engeller kaldırıldı.

Yaklaşık 48 günün ardından yumurtadan çıkan yavruların denize ulaşma süresince yollarını kaybetmemeleri amacıyla otel sahilindeki ışıklar, çıkış dönemi boyunca geceleri kapatılmadı.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Turizm

  ,

  Otel

  ,

  plastik

  ,

  koruma