CHP Ankara Milletvekili Bilgehan:

CHP Ankara Milletvekili Bilgehan:
CHP Ankara Milletvekili Bilgehan:
- "(AK Parti ile MHP arasındaki görüşme) Eğer bugünkü görüşmelerden bir sonuç çıkmazsa hükümeti kurma görevinin derhal Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerekiyor"

ANTALYA (AA) - CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, AK Parti ile MHP arasında yapılacak bugünkü görüşmelerden sonuç çıkmaması halinde hükümeti kurma görevinin Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerektiğini söyledi.

Bilgehan, partisinin il başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, 7 Haziran genel seçiminden sonra Türkiye'nin başka bir sürece girdiğini ifade etti. Seçimlerden sonra siyasetçileri önemli görevler beklediğini belirten Bilgehan, hükümeti kurma sürecinde CHP'nin çözüme katkıya en yakın parti olduğunu anlattı. 

CHP'nin güçlüklere alışkın bir parti olduğunu dile getiren Bilgehan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de çok partili hayata geçildiğinden bu yana seçimler yapılıyor. Bu seçimlerin sonucunu bu zamana kadar bütün partiler kabul etti. Son seçime kadar Türkiye, böyle bir tablo ile karşılaşmamıştı. Bu normal bir durum değil. Uzun zaman geçmesine rağmen bir türlü hükümet kurulamıyor."

İsmet İnönü'nün 1950'de yapılan genel seçimleri kaybettiğinde "Bu yenilgi aslında benim en büyük zaferimdir, çünkü Türkiye'ye demokrasi geldi" dediğini hatırlatan Bilgehan, parlamenter sistemin mutlaka devam ettirilmesi gerektiğini anlattı.

Bilgehan, hükümetin yetki gaspı yapıp Anayasa'ya ve seçim kanununa aykırı hareket ettiğini öne sürerek, "Görevi bırakmak istemeyen bir parti var. Türkiye çok tehlikeli bir şekilde Cumhurbaşkanı'nın Esatlaştığı bir dönemi yaşıyor. Çok eleştirdiği Esat yönetimine dönmek üzere olan bir Türkiye var. Türkiye, Suriye olmayacaktır. Bu tehlikeyi durduracak tek parti CHP'dir" dedi.

Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında koalisyon görüşmeleri yapılacağını hatırlatan Bilgehan, "Eğer bugünkü görüşmelerden bir sonuç çıkmazsa hükümeti kurma görevinin derhal Kemal Kılıçdaroğlu 'na verilmesi gerekiyor. Bunun olmaması sivil darbe olarak kabul edilmelidir" ifadesini kullandı.