CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
- "Sandık güvenliğine büyük önem veriyoruz. Geleceğimizi çalmaya çalışanlar sandıktaki oylarımızı da çalabilir"

ANTALYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, parti olarak sandık güvenliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

Değirmenönü Kültür Merkezi'nde "gönüllü sandık güvenliği" görevlilerine eğitim veren Erdoğdu, burada yaptığı konuşmada, içinde bulundukları güvensiz ortam nedeniyle "sandığa sahip çıkalım" sloganını ortaya attıklarını belirtti.

Türkiye çapında binin üzerinde sandık güvenliği eğitmenleri bulunduğunu bildiren Erdoğdu, sandık güvenliğinin oy vermeden önce, oy verme sırasında ve sonrasında itirazların yasal olarak bittiği zamana kadar süren bir konu olduğunu dile getirdi. 

CHP'nin bu çalışmayı oylarının ziyan olmaması için yürüttüğünü ifade eden Erdoğdu, "Sandık güvenliğine büyük önem veriyoruz. Geleceğimizi çalmaya çalışanlar sandıktaki oylarımızı da çalabilir. Kediler masum hayvanlar. Trafoya giren kedilere değil, oraya sokanlara bakmak lazım" dedi.

Bir gazetecinin, "Sandık güvenliği konusunda bir endişe mi var" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğdu, şöyle konuştu:

"2014 seçimlerinde yaşadıklarımız bize bu endişeyi veriyor. Ankara 'da başka ilçelerde bu kaygıyı yaşadık. Bazıları YSK'ya, bazıları da yargıya götürüldü. Ankara'daki yerel seçimleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar taşıdık. Türkiye'de yargı bağımsızlığının bu kadar şaibe altında olduğu koşullarda yargı çözümüne güvenemeyiz. Kendimize güvenmeliyiz. Demokrasiye, sandığa sahip çıkacağız."

Erdoğdu, CHP'nin demokratik, özgür ve laik Türkiye Cumhuriyeti'ni yeniden inşa edeceğini söyleyerek, "Ekonominin doğru temeller üzerinde üreten, katma değer yaratan yeni rotaya girmesini istiyoruz. Geniş emekçi kitlelerinin derdine çare olacak sosyal politikalar oluşturulmasını amaçlıyoruz. Bunları biz yapacağız. Ekmek, özgürlük ve iş için yürüttüğümüz politik mücadelede vatandaşın da bize teveccüh göstereceğine inanıyoruz" diye konuştu.