CHP'nin Alanya mitingi

CHP'nin Alanya mitingi
CHP'nin Alanya mitingi
- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (1) - "Öğretmenlerimiz üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyor, öğretmeni toplumun lideri haline getireceğiz, öğretmen toplumun lideri ve önderi olacak. Eğitim politikasını siyasetçiler değil, eğitimciler belirleyecek" - "Hükümeti kursaydık bugün asgari ücret net bin 500 lira olmuştu, hükümet kursaydık geçen bayramda emekli ilk ikramiyesini almış olurdu"

ANTALYA (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu , Türkiye 'de öğretmenlerin üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü savunarak, "Öğretmeni toplumun lideri haline getireceğiz, öğretmen toplumun lideri ve önderi olacak. Onun bilgisinden birikiminden hepimiz yararlanacağız. Eğitim politikasını siyasetçiler değil, eğitimciler belirleyecek" dedi.

Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Antalya'nın Alanya ilçesine gelen Kılıçdaroğlu, partisinin Alanya Belediyesi yanındaki alanda düzenlediği mitingde konuştu.

7 Haziran seçimlerinde 230 binin üzerinde Alanyalı vatandaşın sandığa gitmediğini belirten Kılıçdaroğlu, barış içinde yaşamak için, Türkiye için, bayrak için sandığı gidilmesi ve oyların kullanılması gerektiğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015 akşamı "Türkiye'de demokrasi kazandı. Baskıcı yönetimler sona erdi, Türkiye'de yeni bir süreç başlayacak" dediğini, ancak sonradan bunun olmadığını gördüğünü ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Birisi çıktı dedi ki 'madem ki bana 400 milletvekili vermiyorsunuz, sizin önünüze acıyı gözyaşını koyacağım.' Şimdi 1 Kasım'da yeniden seçime gideceğiz" diye konuştu.

Hükümetin kurulması için kendilerine görev verilmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bize niye görev vermediler, 'Kılıçdaroğlu'na görev verirsem hükümeti kurar.' Hükümeti kursaydık bugün asgari ücret net bin 500 lira olmuştu, hükümet kursaydık geçen bayramda emekli ilk ikramiyesini almış olurdu, 800 bin taşeron işçisi bugün kadrolu olurdu" dedi.

Kılıçdaroğlu, hükümet kurduklarında kölelik sistemini sona erdireceklerini belirterek, bu yüzden de kendilerine hükümet kurdurmadıklarını savundu.

- "CHP iktidarında siyasetçi zengin olmayacak"

Düne kadar, "Sakın ha CHPye oy vermeyin, CHP'ye oy verirseniz dolar fırlar, CHP'ye oy verirseniz faiz yükselir, CHP'ye oy verirseniz enflasyon çıkar" denildiğini savunan Kemal Kılıçdaroğlu , oysa şu anda dövizin fırladığını, faizlerin, işsiz sayısının  arttığını, CHP iktadıra geldiği zaman bunların olmayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "CHP iktidarında siyasetçi zengin olmayacak, CHP iktidarında halk zenginleşecek, halkın cebi para görecek" dedi.

Milletin iradesini en iyi okuyan partinin CHP olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, hep beraber koalisyon kurmak istediklerini, ancak birisinin yan çizdiğini, birisinin de hepsine 'hayır' dediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Avrupa'daki devletlerin yarısından fazlasının koalisyon hükümetiyle yönetildiğini belirterek, halkın iradesine saygı gösterdiklerini ve o çerçevede hareket ettiklerini vurguladı.

Konuşması sık sık "Başbakan Kemal, halkın umudu Kılıçdaroğlu" diye kesilen Kılıçdaroğlu, emekliye iki maaş için kanun teklifini de verdiklerini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Öğretmenlerimiz üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyor, öğretmeni toplumun lideri haline getireceğiz, öğretmen toplumun lideri ve önderi olacak. Onun bilgisinden birikiminden hepimiz yararlanacağız. Eğitim politikasını siyasetçiler değil, eğitimciler belirleyecek. Onlar söyleyecekler 'çocuklar böyle okuyacaklar' diye. O nedenle söylüyoruz, önümüzdeki seçimler önemli. 'Bu ülkede herkesin karnı doysun, bu ülkede her anne baba çocuğunu güler yüzle okula göndersin, Türkiye'nin saygınlığı sadece Ortadoğu'da değil bütün dünyada olsun, işsizimiz olmasın, herkesin aşı işi olsun' diyorsanız, 'medya özgürce yazabilsin' diyorsanız. Burada bir parantez açıyorum ve havuz medyasına da sesleniyorum. Ne yazarsanız yazın, CHP iktidarında size bunların yaptığı gibi baskı yapmayacağız. Özgürce Cumhuriyet Halk Partisi'ni eleştireceksiniz. Çünkü biz demokrasiye inanıyoruz."

(Sürecek)