CHP'nin Antalya mitingi (1)

CHP'nin Antalya mitingi (1)
CHP'nin Antalya mitingi (1)
- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Halka söz verdim, namus sözü verdim, refahı tabana yayacağım. Bu ülkede 4 yıl içinde hiç kimse 'Ben yoksulum' demeyecek, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek" - "Kavga olmayan bir Türkiye, gerilmeyen bir Türkiye, huzur içinde bir Türkiye istiyoruz" - "Sorun üreten bir iktidardan kurtulma, sorun çözen bir iktidara kavuşmanın yolu 7 Haziran'dan geçiyor"

ANTALYA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Halka söz verdim, namus sözü verdim, refahı tabana yayacağım. Bu ülkede 4 yıl içinde hiç kimse 'Ben yoksulum' demeyecek, hiç bir çocuk yatağa aç girmeyecek" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin mitingi için geldiği Antalya'da havalimanında milletvekili adaylarınca karşılandı. Otobüsün içinden kendisini karşılamaya gelenleri selamlayan Kılıçdaroğlu, daha sonra mitingin yapılacağı Kepez Turgut Özal Spor Salonu önündeki alana geçti.

Kemal Kılıçdaroğlu , mitingde yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da Antalya'da yeni bir tarih yazılacağını, bunun için kendisinin 24 saat kesintisiz çalışacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, mitinge gelenlere, hükümetin 13 yıllık iktidarında Türkiye'ye ne miras bıraktığını sordu ve "6 bin 200 işsiz, 17 milyon yoksul, 2 milyon Suriyeli bıraktılar. Aylığı bin liranın altında 8 bin emekli bıraktılar. İki Trakya büyüklüğündeki alanı ekemeyen mağdur çiftçi bıraktılar, 800 bin taşeron işsiz bıraktılar. Bu tabloyu değiştireceğiz, ters düz yapacağız. Mutlu, refah içinde yaşayan bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz" dedi.

Seçim bildirgesi anlatan Kılıçdaroğlu, bildirgelerinin Türkiye'nin bütün sorunlarını çözecek içeriğe sahip olduğunu savundu. Emeklinin, çiftçinin, taşeron işçinin, işsizin, yoksulun sorunlarının çözümünün CHP'de olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Halka söz verdim, namus sözü verdim, refahı tabana yayacağım. Bu ülkede 4 yıl içinde hiç kimse 'Ben yoksulum' demeyecek, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek" diye konuştu.

- "Kavga olmayan bir Türkiye" -

Seçim bildirgesini açıklayınca iktidar mensuplarının kendilerine "Parayı nereden bulacaksınız?" diye sorduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bugün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği genel kurulunda aynı soruyu dolaylı olarak sordu. Kendisine söyledim. Bütün iş dünyasının önünde söyledim. Sen 'Kaynak nerede?' diye sormak istiyorsan benimle beraber gel televizyon kanalına, sen bana sorarsın, ben adam gibi cevap vereceğim ama ben soracağım sen de adam gibi cevap vereceksin."

Türkiye'de yeni bir başlangıç yapmak istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Kavga olmayan bir Türkiye, gerilmeyen bir Türkiye, huzur içinde bir Türkiye istiyoruz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, annelerin çocuklarını sevgiyle okula gönderdiği bir Türkiye istiyoruz. İşsizliğin kol gezdiği bir ülke istemiyoruz. Bizim istediğimiz yaşanacak bir Türkiye, huzur içinde bir Türkiye, kardeşlik içinde yaşanacak bir Türkiye" dedi.

Kılıçdaroğlu, emeklilere en çok sahip çıkan genel başkanın kendisi, partinin de CHP olduğunu savundu. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında vermeyi vadettikleri ikramiyeyi hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Ben bu ülkenin kalkınmasına katkıda bulundum" diyen emeklilerin hakkını teslim edeceklerini kaydetti. 

Antalya'da otellerin kışın kapalı olduğunu ve bu nedenle çalışanların kışın memleketlerine gittiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, turizmin 12 aya yayılması konusunda çalışma yapacaklarını bildirdi.

- Rusya'daki ruble krizi -

Rusya'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Antalya'ya gelen Rus turist konusunda yaşanan sıkıntıdan haberdar olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, uçaklara iki ay için verilen katkı payının artırılması ve süresinin uzatılması gerektiğini kaydetti. Turistten sadece otellerin değil, esnafın da kazandığına değinen Kılıçdaroğlu, "Turizmci kardeşlerimize sesleniyorum, bu ülkeye döviz getirdiğiniz sürece, istihdam yarattığınız sürece sizi baş tacı yapmak CHP'nin görevidir" dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'nın bir tarım kenti olduğunu da hatırlatarak, çiftçilerin sorunlarını iyi bildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimse endişe etmesin her sorunun çözüm adresi CHP'dir, İşte burada altı okun altında. Sorun üreten bir iktidardan kurtulma, sorun çözen bir iktidara kavuşmanın yolu 7 Haziran'dan geçiyor. Beraber sandığa gideceğiz, altı okun altına 'Evet' mührünü basacağız ve yeni bir başlangıç yapacağız."

- "Litresi 1,5 liradan mazot" -

İki Trakya büyüklüğündeki alanın son 10 yıldır ekilmediğini, Türkiye'nin saman ithal eder bir ülke konumuna getirildiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, çiftçiye gübre, elektrik ve mazotta kolaylık sağlayacağını kaydetti. Çiftçiye mazotun litresini 1,5 liradan vereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, bunun mümkün olamayacağı yönünde propagandalara rağmen CHP olarak ucuz mazot vaadini gerçekleştireceklerini savundu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 11 milyon emekli bulunduğunu, 11 milyonunun da oyunu istediklerini söyledi. Türkiye'yi uygar dünyanın bir parçası yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ülkenin Ortadoğu'daki kavganın parçası olmayacağını ifade etti.

Eğitim sistemini değiştireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, öğretmenleri de baş tacı edeceklerini dile getirdi.

Polislere de seslenen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümetin değil, halkın polisi olun, halktan yana olun, halkı sevin, yasa dışı talimatlar verilir, o talimatlara kulak asmayın, genç çocuklarımızı biber gazıyla, copla dövmeyin, onlar bizim çocuklarımız, aynı zamanda sizin çocuklarınız. Onların saat kavramı olmaksızın çalıştıklarını, zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum. Halkın polisi olduğunuz sürece sizin sorunlarınızı çözmek benim görevim."

Asgari ücreti de bin 500 lira yapacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, iktidar mensuplarının bunun mümkün olamayacağı yönünde açıklamalar yaptığını hatırlattı. 

(Sürecek)