Cibuti Büyükelçisi Yavuz, başkan Çetinkaya'yı ziyaret etti

Cibuti Büyükelçisi Yavuz, başkan Çetinkaya'yı ziyaret etti
Cibuti Büyükelçisi Yavuz, başkan Çetinkaya'yı ziyaret etti
ANTALYA (AA) - Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'yı ziyaret etti.Kumlucalı olan Yavuz,...

ANTALYA (AA) ? Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'yı ziyaret etti.

Kumlucalı olan Yavuz, Başkan  Çetinkaya'yı makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Ziyarette Cibuti ile Türkiye arasındaki siyasi ve ticari gelişmelerden bahseden Yavuz, gelişmekte olan Afrika ülkelerinin Türk iş adamları için önemli bir iş sahası olduğunu söyledi.

Cibuti'de göreve başladıktan sonra Türkiye, özellikle Antalya'da bulunan iş adamlarının Cibuti'de yatırım yapmaları için çalışma yaptığını anlatan Yavuz, bu bağlamda Türk iş dünyası için Afrika ve Cibuti'nin önemli olduğunu belirtti.

Afrika'da insanının Türkiye ve Osmanlı hakkında olumlu düşünceleri bulunduğunu vurgulayan Yavuz, "Bu olumlu düşünceler karşısında Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında ilişkilerimiz daha ileriye taşınır. Bizler bu konularda elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Türk iş adamlarımızdan isteğimiz, kendilerine yeni ufuklar açacak iş alanları konusunda Afrika ülkelerine ve Cibuti'ye yönelsinler" dedi.

Başkan Çetinkaya da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Büyükelçi Yavuz'a çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Osmanlı'dan sonra, Afrika'da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temsil edilmesi, Türk bayrağının yabancı ülkelerde dalgalandırılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Çetinkaya, bu konuda yapılan çalışmaların başarılı dış politikaların neticesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Türkiye ve Antalya yöresi açısından Afrika ülkelerinin yeni pazar alanları olabileceğine dikkati çeken Çetinkaya, "Bu konularda ihracat yapan firmalarımıza, ticaret odalarımıza, borsamıza görev düşüyor. Yeni ülkelere ihracat yapılması hem ülkemiz hem de bölgemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.