"Çiçek açan şehirler" jürisi, EXPO 2016'ya hayran kaldı

"Çiçek açan şehirler" jürisi, EXPO 2016'ya hayran kaldı
"Çiçek açan şehirler" jürisi, EXPO 2016'ya hayran kaldı
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaleiçi'nde projelendirdiği "Çiçek Açan Şehirler Yarışması"nın değerlendirmesi için gelen jüri...

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaleiçi'nde projelendirdiği "Çiçek Açan Şehirler Yarışması"nın değerlendirmesi için gelen jüri üyeleri Kanadalı Richard Daigneault ile Belçikalı Alain Cappele, Aksu ilçesindeki bin 121 dönümlük sergi alanını gezdi.

Yönetim binasında EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez tarafından karşılanan jüri üyelerine, proje ve çalışmalardaki aşamalar anlatıldı. "Çiçek ve Çocuk " teması ile sürdürülebilir enerji ve çevre çalışmalarını olumlu bulan jüri üyeleri, daha sonra araçla sergi alanını gezdi.

EXPO Tepesi gezisi sırasında her biri en az 400 yaşında olan keçiboynuzu ağaçlarını inceleyen jüri üyeleri, ağacın gövdesine saklanmış paketleri gördü. Görevlilere paketleri soran jüri üyeleri, paketin içinden çıkan keçiboynuzu ve Harnup pekmezleri ile mutlu oldu.

Jüri üyeleri daha sonra yine EXPO Tepesi'nde anı için ağaç dikti. Sokak Benjamini (Ficus Nitida) ağacı dikip can suyu veren jüri üyeleri, ağacın gövdelerine kendi isim plakalarını taktı.

- EXPO dileği

Genel Sekreter Haşmet Suiçmez, jüri üyelerine EXPO 2016'nın sembol çiçeği şakayık, duvar saati ve küçük hediyeler sundu. Paketlenmiş hediyeleri açan jüri üyeleri, Alaaddin'in Sihirli Lambası'nı görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Kanadalı jüri üyesi Richard Daigneault, elini temsili lamba üzerine sürtüp, "Her şeyden önce 2016'da yeniden gelip EXPO'yu ziyaret edebilmeyi diledim. Ama yaz aylarında değil. İlkbaharda geleceğim belki mayısta. Çünkü çok sıcak. İkinci dileğim Kanada hükümetinin gelecek yıl yapılacak organizasyona katılım yönünde karar alması. Teması 'Çiçek ve Çocuk' bu da çok ilgi çekici" dedi.

Daigneault, EXPO 2016 Antalya Projesi'ni görmenin kendilerini mutlu ettiğini anlattı. "Sunum ve gördüklerimiz etkileyici" diyen Daigneault, "Antalya gelecek yıl EXPO 2016 ile dünyayı ağırlayacak.  Bu Türkiye ve Antalya için büyük onur. Antalya ve çiçek açan şehirler açısından düşünecek olursak da çok önemli. Antalyaya bol şans diliyorum" diye konuştu.

Belçikalı jüri üyesi Alain Cappele de projeyi canlı gördüklerini ve bunun çalışmalarını etkileyeceğini ifade etti. Çalışmanın boyutunun, proje için çalışan insanların ve yapılan işlerin şaşırtıcı olduğunu dile getiren Cappele, yalnızca EXPO 2016 Antalya için değil, EXPO sonrası için de Antalya'nın daha fazla insanı çekebilmesi açısından büyük bir fırsat olduğunu kaydetti.