"Çiçek açan şehirler" yarışması

"Çiçek açan şehirler" yarışması
"Çiçek açan şehirler" yarışması
- Kanada merkezli bir sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen yarışmaya katılan Kaleiçi'nde bazı sokaklar çiçeklendirildi

ANTALYA (AA) - Kanada merkezli sivil toplum kuruluşu Communities in Bloom'un organize ettiği "Uluslararası çiçek açan şehirler" yarışmasına Antalya da katıldı.

Yarışma kapsamında Kaleiçi bölgesindeki Hıdırlık, Mermerli ve Hesapçı Sokak, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından çiçeklendirildi. Duvarları rengarenk çiçeklerle süslenen tarihi evler, saksı çiçekleriyle süslenen sokaklar ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Proje kapsamında Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak ve Hesapçı Sokak ve Eski Yanık Hastane alanında 630 adet ahşap saksı yerleştirildi.

Bölgeye 3 keçiboynuzu ağacı dikildi ve 3 de keçi heykeli konuldu. Begonvil çiçekleriyle kaplı sokaklara serinleme amaçlı su havuzları yapıldı. Yarışma kapsamında falezler üzerinde 12 metre uzunluğunda cam seyir terası oluşturuldu. Kaleiçi evlerine özgü su kuyuları da sokaklara konarak geçmişte su gereksiniminin nasıl karşılandığı sembolize edildi.

Kaleiçi bölgesinde çalışmaları inceleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projeyi geliştirerek Kaleiçi'nin tamamına yaymayı istediklerini kaydetti.