Çiftçilere iyi tarım uygulamaları anlatıldı

Çiftçilere iyi tarım uygulamaları anlatıldı
Çiftçilere iyi tarım uygulamaları anlatıldı
ANTALYA (AA) - Kumluca Ticaret Borsası (KUTBO) tarafından organize edilen seminerde çiftçilere "İyi tarım uygulamaları" anlatıldı.Kumluca Belediyesi...

ANTALYA (AA) - Kumluca Ticaret Borsası (KUTBO) tarafından organize edilen seminerde çiftçilere "İyi tarım uygulamaları" anlatıldı.

Kumluca Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak iyi tarım uygulamaları danışmanı ve Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Nazike Örge Aksu verdi.

İyi tarım uygulamalarının gerçekleştirebilmenin bazı şartları olduğunu ifade eden Aksu, bu şartların tarım yaparken, kullanılan bitki besleme, koruma ve geliştirme ürünlerini nasıl ve ne zaman kullandığından, üretim yapılan alanlardaki hijyen koşullarına detayları bulunduğunu söyledi.

Üretim yapılan alanda besleme, koruma ve geliştirme ürünlerini, toprak veya beton zeminde saklamayacağını belirten Aksu, şöyle konuştu:

"Saydığım bu ürünlerin tamamı ahşap paletler üzerinde saklanacak. El yıkama sabunları, peçete veya kağıt havlular, temiz tuvalet ve lavaboların bulunması şart. Ürünlerinize verdiğiniz suyun temizliği bile iyi tarım uygulamalarının bir parçasıdır. İlaçlama yaparken eldiven ve maske bulundurmanız da iyi tarım uygulamalarının bir parçasıdır. Artık bundan sonra ilkel şartlarda tarım yapmak yok. Sizlere anlattığımız şartları yerine getiren üreticilerimiz 28 gün içinde bakanlığımıza müracaat ederek iyi tarım uygulamaları sertifikasını alabilir."

Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş ve yönetim kurulu üyeleri de seminer sonrasında, katılımcılara sertifika verdi.