Çikolata radyodan "tatlı" nağmeler

Çikolata radyodan "tatlı" nağmeler
Çikolata radyodan "tatlı" nağmeler
- Antalyalı 3 mutfak şefi bir yarışma için başladıkları hobilerini geliştirerek tamamı çikolatadan antika radyo yaptı - Çalışır durumdaki "çikolata radyo"nun hem ses hem de görüntü açısından gerçeğinden farkı yok - Mutfak şefi Keskin: - "Çikolatadan ve çalan radyo yapacağımızı söyleyince kimse bize inanmadı. Radyonun çalıştığını görünce büyük şaşkınlık yaşıyorlar"

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Antalya'da hobi olarak antika eserlerin çikolatadan birebir aynısını yapan 3 mutfak şefi, hem görüntü hem de ses açısından gerçeğinden farkı olmayan "çikolata radyo" üretti.

Antalyalı mutfak şefi Ali Keskin AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışma arkadaşları Cevdet Simav ve Engin Gürdal ile çikolatadan eserler yapmaya başladıklarını anlattı.

İstanbul Uluslararası Güzel Sanatları ve Gastronomi Yarışması için çikolatadan biblolar yaparak yurt dışından gelen rakipleri ile yarıştıklarını belirten Keskin, bu yarışma sonrası farklı bir şey yapmaları gerektiğini düşünerek antikaların çikolatadan birebir aynısını yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Keskin, başlangıçta antikaların çikolatadan kopyasını yapmaya başladıklarını ifade ederek bunun için antika değerindeki orijinalliğini koruyan gramofon, sinema ve dikiş makinelerini topladıklarını kaydetti.

Çikolatayı eritip dondurduktan sonra büyük bir kütle haline getirdiklerini anlatan Keskin, "Bu kütle halindeki çikolatayı daha sonra  antika ürüne bakıp dokuyarak el işçiliği ile işliyoruz. Mesela bir daktiloyu büyüklüğüne göre 1 ila 2 ay arasında tamamlıyoruz" dedi.

-"Çikolatadan yapılan antikaların patentini alacağız"

Keskin, çikolatadan antika eserler yapmanın önceleri imkansız gibi göründüğünü kaydederek yapılması zor bir şey meydana getirmek istediklerini ve bir yılda 12 eser ürettiklerini dile getirdi.

Çikolatanın erimemesi için yazın 14 ile 24 derece arasındaki sıcaklıktaki atölyede çalışmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Keskin, şöyle konuştu:

 "Kışın çalışmak daha rahat olacak. Herhangi bir kalıp kullanmadığımız için çikolata elimizin ısısından bile etkileniyor. Biraz zorlu bir sanattı ancak başardık. Uluslararası yarışmalarda bu çikolatadan yapılan antika eserlerin bize ödüller getireceğine inanıyoruz. Çikolatadan yapılan antikaların patentini alacağız. Patent işlemleri tamamlandıktan sonra Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuruda bulunacağız."

-"Çikolata radyo"

Keskin, çalışmalarına farklılık katmak için çikolatadan çalışan bir radyo yapmaya karar verdiklerini belirterek bunu başkalarıyla paylaştıklarında kimsenin kendilerine inanmadığını ifade etti.

İnsanların çikolatadan radyonun çalıştığını gördüğünde büyük şaşkınlık yaşadığını dile getiren Keskin, "Çikolatadan yapılan düğmeleri ile radyoda kanal değiştirip sesini ayarlayabiliyoruz. Seneye de çalışan çikolatadan fonograf ve gramofon yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Yaptıkları çikolata radyo 5 yıldızlı bir otelde sergilenen Keskin, turistlerin buna çok şaşırdığını söyledi.

Sabır ve titiz bir çalışma ile bu eserin ortaya çıkarıldığını vurgulayan Keskin,  Türkiye 'nin adını bu alanda dünyada duyurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.