"Çim topu"nda dünya şampiyonluğuna koşuyor

"Çim topu"nda dünya şampiyonluğuna koşuyor
"Çim topu"nda dünya şampiyonluğuna koşuyor
- Televizyonda izlediği çim topuna ilgi duyan, daha sonra kendi imkanlarıyla yapmaya çalışan Özkan Akar, önce Türkiye şampiyonu oldu, sonra dünya şampiyonasında güçlü rakipleriyle berabere kaldı - Özkan Akar, milli takımda bulunan diğer sporcularla 15-23 Nisan'da Avustralya'da yapılacak Dünya Çim Topu Şampiyonası'nda yarışacak - Akar: "Dünya şampiyonu olacağıma inanıyorum"

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Televizyondaki bir spor kanalında gördüğü ve ilgi duyduğu çim topu branşını Türkiye ile tanıştıran Özkan Akar, önce Türkiye şampiyonu oldu, şimdi de dünya şampiyonluğunu hedefliyor.

İzmir'de spor malzemeleri satan bir iş yeri bulunan Özkan Akar, yaklaşık 4 yıl önce televizyonda sporla ilgili bir program izlediği sırada daha çok Avustralya'da oynanan çim topu müsabakasına rastladı. Adını ilk defa duyduğu çim topu hakkında araştırma yapan Akar, bu sporu yapmaya karar verince gerekli malzemeleri yurtdışından temin etti.

Eşi Rahşan Akar ile amatörce çim topu oynamaya başlayan Akar, bu branşın Türkiye ile tanışması gerektiğini düşünerek Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen ile görüştü. Görüşmenin olumlu geçmesi üzerine Muğla'da bir otelin tesisinde çim topu sahası hazırlandı, 2011 yılında ilk defa Çim Topu Türkiye Şampiyonası gerçekleştirildi.

- Türkiye şampiyonu olarak Avrupa şampiyonasına katıldı

Federasyon kapsamında çim topu branşında tanıtımlar yapıldı, sporcular Muğla'da yapılan Türkiye Şampiyonası'nda yarıştı. Burada şampiyon olan Akar, aynı müsabakada başarılı performans sergileyen diğer sporcularla milli takımda yer aldı.

Antrenör Hüseyin Tükenmez yönetiminde eşi Rahşan Akar'ın yanı sıra Vuslat  Araç ve Miray Selva Çınaroğlu ile aynı yıl Portekiz'in Villamoure kentinde yapılan Avrupa şampiyonasına katılan Akar ve diğer sporcular, Türkiye'nin uluslararası bir müsabakada mücadele eden ilk çim topu takımı oldu. 

Geçen yıl Avustralya'da gerçekleştirilen dünya kupasında İrlandalı dünya şampiyonu rakibini mağlup eden Akar, 6 maçında ise berabere kaldı. 

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Özkan Akar, dünya şampiyonluğunu kazanmayı hedeflediğini söyledi. Bu hedefine ulaşabileceğini düşündüğünü dile getiren Akar, "Amatörce başladığım ve imkansızlıklar nedeniyle antrenmansız gittiğim müsabakalarda dünya şampiyonluğunu kılpayı kaçırdım. Biraz daha üzerine düşersem, dünya şampiyonu olacağıma inanıyorum" dedi.

Akar, 4 yıldır çim topunda mücadele ettiğini, yeni sporcular yetiştirdiğini belirterek, bu sporu bırakmayı düşünmediğini vurguladı.

- Dünya şampiyonasında yarışacaklar

Antalya'da yapılan Türkiye Şampiyonası'ndaki performansıyla yeniden milli takımda yer alan Akar, eşi Rahşan Akar, Vuslat Araç, Hüseyin Tükenmez ve Havva Konanç, 15-23 Nisan'da Avustralya'nın Warilla kentinde yapılacak Dünya Çim Topu Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek.

Oldukça umutlu olduğunu kaydeden Akar, "Madalya ümidiyle gidiyorum" ifadesini kullandı.

- Çim topu nedir

Çim topu, kapalı sentetik zeminli salon ya da açık ve çok düz çim veya sentetik sahalarda oynanır. Sahanın uzunluğu 31-40 metre, genişliği ise ortalama 4,5 metredir. 

Sahanın iki ucunda kanallar bulunur, kanalın sonunda da ayrıca bir kenar yükseltisi yer almaktadır. Oyuncular atışı, atış çizgisi ile kanal arasına sahanın merkezine gelecek şekilde yerleştirdikleri atış halısına basarak yapar.

Çim topunda kullanılan toplar yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığında ve bir tarafa doğru çeken (kavisli hareket eden) toplardır.