Çiniler, "G20" için tasarlandı

Çiniler, "G20" için tasarlandı
Çiniler, "G20" için tasarlandı
- Çiniler, G20 Liderler Zirvesi için, altın, bronz ve gümüş kullanarak Osmanlı ve Selçuklu motifleriyle yeniden hayat buldu - Çini sanatçısı Olçar: - "18 kişilik ekiple dört ay boyunca G20 için hummalı bir çalışma yaptık. Çinilerle kültürümüzü tanıtıyoruz" - Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Önal: - "Değerlerimizi, el sanatlarımızı, kültürümüzü dünyaya tanıtıyoruz"

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ - Çini sanatçıları, Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı G20 Liderler Zirvesi için altın, bronz ve gümüş kullandıkları çiniye Osmanlı ve Selçuklu motifleriyle yeniden hayat verdi.

Zirve kapsamında yaklaşık dört ay hummalı bir çalışma yürüten Kütahyalı 18 çini sanatçısı, geleneksel atölyede, aralarında küpe, yüzük, kolye ve kol düğmelerinin de yer aldığı objeler üretti.

Çamura şekil verildikten sonra fırınlanan, Osmanlı, Selçuklu motifleriyle çizimi yapılan ve boyandıktan sonra tekrar fırınlanarak hazırlanan çiniler, G20 Liderler Zirvesi için Antalya'ya getirildi.

Altın, bronz ve gümüş kullanılan çiniler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının organizasyonuyla Kaya Belek Otel yanındaki kültür alanında konukların beğenisine sunuldu.

-Eserlerin fiyatı, 100 lira ile 300 bin lira arasında  

Çini sanatçı Nida Olçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 kişilik ekiple dört ay boyunca G20 için hummalı bir çalışma yaptıklarını belirterek çinilerle Türk kültürünü tanıttıklarını söyledi. Zirve için hediyelik eşyalar, biblolar, takılar tasarladıklarını anlatan Olçar, şöyle konuştu:

"Gümüş, bronz ve altın olarak üç çeşit grup bulunmakta. Dünyada birer tane olan çini eserlerimizi de burada sergiliyoruz. Türklerde büyük öneme sahip olan at, tavus kuşu, bereketi simgeler; hayat ağacı ailenin devamını ve soyu simgeler. Keşkül-ü fukara kapları var. Zenginlerin fakirlere içerisinde altın ve yiyecek verdiği kapların çiniye uyarlanmış hallerini sergiliyoruz. Çinilerle kültürümüzü tanıtıyoruz."

Ayasofya'da sergilenen mozaiklerin de örneklerini tasarladıklarını anlatan Olçar, G20 için yaptıkları eserlerin fiyatının 100 lira ile 300 bin lira arasında değiştiğini kaydetti.

- "El sanatları uygulamalı da anlatılacak"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal da Türkiye'nin medeniyetler yurdu olduğunu ve her bölgesinde farklı kültürler barındırdığını ifade etti. Bu kültürleri G20 Zirvesi kapsamında anlatmaya çalışacaklarını belirten Önal, "Devletimiz, hükümetimiz, özel sektörümüz, tüm enerjisini bu organizasyon için verdi. Değerlerimizi dünyaya tanıtıyoruz. Burada el sanatları uygulamalı da anlatılacak" dedi.