Çin'in Ankara Büyükelçisi Başkan Türel'i ziyaret etti

Çin'in Ankara Büyükelçisi Başkan Türel'i ziyaret etti
Çin'in Ankara Büyükelçisi Başkan Türel'i ziyaret etti
ANTALYA (AA) - Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yü Hongyang, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ziyaret etti.Antalya'da...

ANTALYA (AA) - Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yü Hongyang, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ziyaret etti.

Antalya'da bulunan Büyükelçi Yü Hongyang, Başkan Türel ile makamında bir süre görüştü. Yü, ziyarette yaptığı açıklamada, Antalya'nın G-20 Zirvesi'ne yapacağı ev sahipliğiyle tüm dünyanın dikkatini çektiğini, zirvenin ardından daha çok Çinli turistin kente geleceğine inandığını belirtti.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu, Antalya'nın ise ülkesi için özel  bir yeri bulunduğunu ifade eden Yü, "Çinli işadamlarının özellikle madencilik sektöründe önemli yatırımları var. Antalya bizim için sadece madencilik açısından değil, turizm açısından da çok güzel bir şehir" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getirdi. Türel, Çin ile Türkiye'nin ilişkilerinin güçlenmesinin kendileri için de mutluluk vesilesi olduğunu ifade etti. Çin ile ilişkileri güçlendirmeye yönelik girişimleri olduğunu anlatan Türel, şöyle konuştu:

"Hem turizm kapasitesi hem de ithalat ihracata dayalı ticaret hacminin geliştirilmesi en büyük gayemiz. Çin'in EXPO 2016 projesine katılımcı olması için ön anlaşmayı imzaladık. Böylelikle aramızdaki ilişkinin kapıları biraz daha aralandı. Ticaretimizin ve turizmimizin daha iyi bir noktaya gelmesi için de bir şans ortaya çıktı."

Ziyaretin sonunda Başkan Türel ve Büyükelçi Yü Hongyang, ziyaretin anısına birbirlerine hediyeler verdi.