"Çocuk okuldan korkmayı ebeveyninden öğreniyor"

"Çocuk okuldan korkmayı ebeveyninden öğreniyor"
"Çocuk okuldan korkmayı ebeveyninden öğreniyor"
- Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner: - "Normalde çocuk okuldan korkmaz ve okula gitmemek için direnç göstermez, reddetmez ancak çocuğun ebeveyni okulla ilgili kötü anılar veya olumsuz yaşantıları çocuğun yanında anlatınca, farkında olmadan çocukta okul fobisi oluşmasına neden oluyor"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, çocukların normalde okuldan korkmayacağını ve okula gitmemek için direnç göstermeyeceğini belirterek, "Çocuğun ebeveyni okulla ilgili kötü anılar veya olumsuz yaşantıları çocuğun yanında anlatınca, farkında olmadan çocukta okul fobisi oluşmasına neden oluyor" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Taner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların tatil dönemlerini özlemle beklediğini fakat dönemlerin çocuklarda "paslanma sürecini" beraberinde getirdiğini söyledi.

Tatil  dönemlerinde çocukların farklı bir biyolojik ritme girdiğini belirten Taner, daha geç uyanan ve geç uyuyan çocukların okula alışmaları için son bir ay kala yeniden uyku düzenine alıştırılmaları gerektiğini kaydetti.

Taner, düzeni bozulmuş, geç uyuyan, geç kalkan bir çocuğun yaptığı etkinliklerde mutlu olamayacağını, bu nedenle okul döneminde de başarısız olabileceğini ifade etti.

- "Çocukları erkenden dershaneye yollamayın"

 Çocukların, okulların açılmasına bir ay kala dershane ve standart kuralları olan bir yere gönderilmemesi gerektiğini vurgulayan Taner, şöyle konuştu:

"Çünkü çocukların tükenmişlik duyguları, eforları, enerjileri 4 aylık süredir. Eğer çocuğu bir ay önce okula başlatırsanız, şubata bitmesi gereken enerji, kasım, aralık ayında biter. Bazı anne babalar, 'Çocuğumuz okula erken başlasın, okuluna alışsın' diye erkenden okula başlatıyorlar ve bu da başarısız olmasına neden oluyor. Yaz tatilini erken bitirip okul dönemine başlamak iyi değildir. Ama oyun, eğlence, kamp, deneyler, sokak oyunları gibi yollarla zihinsel tazeleme çocuklar için çok daha verimli olacaktır. Çocuğun her zaman bedensel ve sportif faaliyetlere ihtiyacı vardır. Yaz boyunca çalışan beden, yapılan spor veya sporumsu oyunlar, keyifli, eğlenceli aktiviteler ile eylül ayında eğitime başlayacak çocuğa bir direnç, dayanma gücü kazandıracaktır." 

- "Çocuklar normalde okuldan korkmaz"

Taner, okulun 6-7 yaşlarındaki çocuk için cazip bir yer olduğunu, çok önemli hatalar yapılmadıysa normalde okulu merak ettiğini belirterek, "Çocuk normalde okuldan korkmaz ve okula gitmemek için direnç göstermez, reddetmez ancak çocuğun ebeveyni okulla ilgili kötü anılar veya olumsuz yaşantıları çocuğun yanında anlatınca, farkında olmadan çocukta okul fobisi oluşmasına neden oluyor" dedi.

Çocuğun okul fobisini yenebilmesi için ebeveynin bir takım adımlar atması gerektiğini  vurgulayan Taner, şunları söyledi:

"Korku öğrenilebilir bir şeydir. Çocuktaki okul fobisi sorununu çözmek için cesaretlendirmek, motive etmek gerekir. Öncelikle anne baba çocuğunu kaydettireceği okulun bahçesine götürüp gösterebilir. Bahçede oyuncaklar var ise oyuncaklarla oynanmasını sağlayabilir, okul açıksa içi gezdirilebilir. Çocuk böylelikle okula alışır ve reddetme, okul fobisi ortadan kalkmış olur. Bir de çocuğa okulda yapılan eğlenceli aktiviteler anlatılabilir. Sevdirerek, heyecanlandırarak okula gönderdiğiniz çocuktan çok sağlıklı geri dönüşümler alabilirsiniz. Ayrıca, çocuk ne kadar çok takdir görürse o kadar mutlu olur, takdir görmediği durumda ise mutsuz olurlar. Çocuklar takdir edilmeyi herkesten çok ister."