Çocuklara soba kültürü, müzeyle öğretiliyor

Çocuklara soba kültürü, müzeyle öğretiliyor
Çocuklara soba kültürü, müzeyle öğretiliyor
- Antalya'da yaklaşık 3 yıl önce kurulan Antalya Soba Müzesi'ni ziyaret eden çocuklara, soba kültürüyle ilgili bilgi veriliyor

ANTALYA (AA) - Türkiye'de ilk kez yaklaşık 3 yıl önce kurulan Antalya Soba Müzesi'ni ziyaret eden çocuklara, Türk kültüründe sobanın önemiyle ilgili eğitici bilgiler veriliyor.

Antalya Sobacılar Çarşısı'nda yaklaşık 3 yıl önce açılan müzede, Türkiye'de 1924 yılında Şakir Zümre tarafından üretilen ilk yerli döküm sobanın yanı sıra  Almanya, Fransa, Macaristan, ABD, İtalya, Japonya gibi farklı ülkelerden getirilen sobalar da yer alıyor.

Kurulduğu şubat 2013 yılında 35 olan soba sayısı, Türkiye'nin farklı yerleri ile yurtdışından getirilen sobalarla birlikte müzedeki soba sayısı, 65'e çıkartıldı.

Antalya Soba Müzesi Müdürü Hatice Yağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sobacılar Çarşısı'nda müze kurma hayaline başladıklarında bu konsepte en uygun müzenin soba müzesi olacağını düşündüklerini anlattı.

Bu konuda daha önce yapılmamış bir çalışma gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Yağar, bu nedenle edebiyat eserlerindeki "soba" temasını kullandıklarını söyledi.

Yağar, böylece dünyada daha önce hiç yapılmamış bir çalışma gerçekleştirdiklerini anlatarak, "Edebiyatta soba temasını müzemize yansıttık. Müzemizin duvarlarını Türk edebiyatının soba temalı edebi ürünleriyle süsledik" dedi.

- Çocuklara soba kültürü öğretiliyor

Müzeyi ziyaret edenler arasında özellikle çocuklara soba kültürünü anlatmaya çalıştıklarını vurgulayan Yağar,  sadece ısınma aracı olarak bildikleri sobayı, aileyi birleştiren, aileyi bir odada toplayan bir araç olarak anlattıklarını kaydetti.

Yağar, 5 katlı müzenin bir katını çocuklara ayırdıklarına dikkati çekerek, burada onlara sinevizyonda içinde soba geçen çizgi filmleri izlettirdiklerini anlattı.

"Burada yetişkinler anılarını yaşarken çocuklarımız da kültürel anlamda kendilerine bir şeyler katarak ayrılıyorlar" diyen Yağar, bu yüzden herkesi çocuklarını yanlarına alıp kültürel bir keyif yaşatmak için müzeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.