Çocuklarının büyümesinden endişe ediyorlar

Çocuklarının büyümesinden endişe ediyorlar
Çocuklarının büyümesinden endişe ediyorlar
- Antalya'da, "enzim eksikliği" olarak tanımlanan "Tay-Sachs" hastalığı nedeniyle her geçen gün vücudunun bir fonksiyonunu kaybeden 2 yaşındaki Azra Cunduz için doğum günü partisi düzenlendi - Çocuklarının büyümesinden endişe duyan annesi Derya Cunduz: - "Bugün hem mutluyum, hem hüzünlüyüm hem de korkuyorum. Azra, büyüdükçe korkularımız daha da artıyor" - "Azra, iyileşsin, sağlıklı, kocaman bir kız olsun, güzel günlerimiz olsun istiyorum ama iyileşmeyecekse de hep böyle kalsın, ben onu böyle taşımaya, kucağımda tutmaya razıyım"

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Milyonda bir görülen ve tedavisi henüz olmayan "Tay-Sachs" hastalığına yakalanan ve büyüdükçe hayattan kopan 2 yaşındaki Azra bebeğin doğum günü kutlandı. 

Yaklaşık 10 ay önce "enzim eksikliği" olarak tanımlanan "Tay-Sachs" hastalığı teşhisi konulan Derya ve Mehmet Cunduz çiftinin tek çocukları Azra'nın 2 yaşına girmesinden ötürü Antalya'daki eczane teknisyenleri, akrabaları ve Azra bebeği tanıyanların katılımıyla doğum günü partisi düzenlendi. 

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen ancak daha sonra hastalığı nedeniyle hareket edebilme, ağızdan beslenme yeteneklerini kaybeden Azra bebek için pasta kesildi, pastanın üzerindeki mumlar ise Azra bebeğin iyileşmesi dilenerek üflendi. 

- Büyümesinden endişe ediyorlar

Çocuklarını her gün kaybetme korkusuyla yaşadıklarını anlatan Azra'nın annesi Derya Cunduz, her geçen gün kızlarının büyüdüğünü ancak vücudunun bir fonksiyonunu kaybettiğini söyledi. Azra'nın hastalığı karşısında çaresiz olduklarını, sadece farkındalık oluşturabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anlatan Cunduz, " Bugün hem mutluyum, hem hüzünlüyüm hem de korkuyorum. Azra, büyüdükçe korkularımız daha da artıyor" dedi. 

Büyük bir umutla "Tay-Sachs" hastalığının tedavisinin bulunmasını beklediklerini dile getiren Cunduz, "Azra, iyileşsin, sağlıklı, kocaman bir kız olsun, güzel günlerimiz olsun istiyorum ama iyileşmeyecekse de hep böyle kalsın, ben onu böyle taşımaya, kucağımda tutmaya razıyım, gelecek yıllardan korkuyorum" diye konuştu. 

Azra Cunduz'a önemli desteklerin olduğunu, çocukları sayesinde çok sayıda insanla tanıştıklarını anlatan anne Cunduz, minik kızı ve tüm hasta çocuklar için dua istedi. Umutlarını yitirmemek için mücadele ettiklerini söyleyen Cunduz, "Allah, hiçbir evladı annesiz, hiçbir anneyi de evlatsız bırakmasın" ifadelerini kullandı.

- Azra bebek için tiyatro oyunu sergilenecek

Azra Cunduz'un babası Mehmet Cunduz ise 15 Şubat'ta İstanbul 'da eczacı teknisyenleri tarafından oluşturulan Şifa Niyetine Tiyatro ekibince Halkalı Kültür Merkezi'nde oyun sergileneceğini belirtti. Aynı gün Azra bebek ve tüm "Tay-Sachs" hastaları için bin balon bırakacaklarını ifade eden Cunduz, "Yıkılmadık, ayaktayız, ateş düştüğü yeri yakar diye düşünüyorduk ama öyle olmadığını gördük" diye konuştu. 

Cunduz, pazar günü İstanbul Halkalı Kültür Merkezi'nde sahnelenecek oyuna herkesi davet etti.