"Çok su içmek böbreği iyi çalıştırır inancı yanlış"

"Çok su içmek böbreği iyi çalıştırır inancı yanlış"
"Çok su içmek böbreği iyi çalıştırır inancı yanlış"
- Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koçak: - "Gereğinden fazla su içmenin böbreklere hiçbir katkısı yoktur"

ANTALYA (AA) -  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koçak, "Çok su içmek böbreği iyi çalıştırır" inancının yanlış olduğunu bildirdi.

Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların susama merkezi olduğunu, susuz kalındığında merkezin devreye girip su içildiğini söyledi. 

"Bir insanın günlük 2 litre su içmesi gerekir" gibi genel bir söylemin yanlış olacağına değinen Koçak, "Çok su içmek böbrekleri daha iyi çalıştırmaz. Fonksiyonları normalse böbrek zaten normal çalışır. Gereğinden fazla su içmenin böbreklere hiçbir katkısı yoktur" dedi.

 Sağlıklı bir kişinin organlarının normal fonksiyon görebilmesi için minimum alacağı sıvı miktarının günde yarım litre olduğunu kaydeden Koçak, suyun bilinçli tüketilmesi gerektiğini ifade etti. "Vücudun suya ihtiyacı varsa susama merkezi uyarılır ve su içilir" diyen Koçak, şöyle konuştu:

"Bizler alışkanlıktan dolayı sıvı tüketiriz. Örneğin, çay ve meyve suyu içeriz. İçilen meyve suyu ve çayın, suyun yerini tutmadığı inanışı da yanlıştır. Hatta meyvenin kendisinde de su vardır. Karpuz tüketiyorsunuz onun içinde de su var. Bu vücudun su ihtiyacını karşılamada yeterli olabilir."

- "Böbrek taşı olanlara çok su içmelerini öneriyoruz"

Çok su içmeyi sadece böbrek taşı olanlar ve polikistik böbrek hastalığı bulunanlara önerdiklerini vurgulayan Koçak, "Böbrek hastalığı ve polikistik böbrek hastalığı olanlara çok su içmelerini öneriyoruz. Çünkü, böbrek taşı olanlarda hem taşın düşürülmesi hem de taş oluşumunu engellemesi açısından su içmek önemlidir" diye konuştu.

Kullanılan ilacın vücuttan atılması için çok su içilmesi gerektiği görüşünün yanlış olduğunu dile getiren Koçak, çok su içmenin ilacın vücuttan atılmasına katkı sağlamayacağını sözlerine ekledi.