Çöplerden topladıklarıyla maske yapıyorlar

Çöplerden topladıklarıyla maske yapıyorlar
Çöplerden topladıklarıyla maske yapıyorlar
- Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğrencilerine, yaratıcılıklarının gelişmesi için ders olarak maske yapımı öğretiliyor - Kendilerinden atık malzemeleri de kullanmaları istenen öğrenciler, pet şişeden yumurta kolisine, gazete kağıtlarından tüllere kadar çeşitli atıklar kullanarak birbirinden ilginç maskeler tasarlıyor

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğrencilerinin yaratıcılığını geliştirmek için verilen maske yapım dersinde, gençlerden sadece geleneksel malzemeleri değil atıkları da kullanarak eser üretmeleri isteniyor.

Fakültenin seramik bölümü öğretim görevlisi Gülşen Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin yaratıcılığının gelişmesi için dönemin başında maske yapım dersi verilmeye başlandığını söyledi.

Derste öğrencilerden farklı malzemeler kullanarak maske yapmalarını istediklerini anlatan Öztürk, kendisinin de ilk maskesini çöpe atılmış yumurta kolilerinden yaptığını ifade etti.

"Çöpten aldığım kolileri ıslatarak hamur haline getirdim, daha sonra kalıplar kullanarak maskeyi oluşturdum" diyen Öztürk, ilerleyen zamanlarda kullandığı atıkların çeşitlendiğine dikkati çekti.

Öztürk, her malzemenin farklı işlemlerden geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Atık malzeme olan şeffaf pet şişeleri, atölyemizde bulunan bin derecelik fırınlarda erittik. Hazır kalıplara dökerek şeffaf maskeler elde ettik. Bilinen maskelerden farklı olarak, şeffaf bir maske yapmış olduk. Pet şişede insanın şeffaflığını tasarım olarak görmek istedik. Ayrıca maskeleri led kullanarak aydınlatma aracı olarak da kullandık. Yüzümün kalıbını çıkararak maskeyi aydınlatma haline getirdim."

Maske yapımı ve kullanımının dünyada çeşitli örneklerinin olduğuna işaret eden Öztürk, Japonya , Brezilya, İtalya 'da her yıl maskeli festivaller ve balolar yapıldığını, opera ve tiyatrolarda da maske kullanıldığını dile getirdi.

Öztürk, öğrencilerin yapacağı maskelerin ilerleyen günlerde sergileneceğini aktardı.