Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Antalya'da düzenlenen fener alayına katılanlar, 600 metrelik Türk bayrağı açtı

ANTALYA (AA) - Antalya'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı düzenlendi.

Muratpaşa Belediyesi ve Antalya El Ele Platformu tarafından organize edilen fener alayı, Konyaaltı Beach Park girişinden başladı. Ellerinde fenerler ve Türk bayrakları taşıyan çok sayıda kişi, Cumhuriyet Meydanı'na hareket etti.

Güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Seyir Terası mevkisinde bariyerler kurarak, geçiş sırasında vatandaşların üst aramasını gerçekleştirdi.

Polis, caddeye açılan ara sokakları da güvenlik şeritleriyle kontrol altına aldı. 

Fenerler ve 600 metrelik Türk bayrağıyla yürüyüşe katılan vatandaşlar, Konyaaltı Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, burada yaptığı konuşmada, bir aydır Antalya'da korku rüzgarının estirildiğini, binbir türlü senaryo yazıldığını söyledi.

Evlere hapsolmayacaklarını ifade eden Uysal, şöyle konuştu:

"Cumhuriyetimizin 92'nci kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk, her yerde demokrasiyi vasiyet etti, 'Demokrasi ve cumhuriyet etle tırnak gibidir. Demokrasi, cumhuriyetin takdir şeklidir' dedi. 'Aşama aşama tam demokrasiye geçeceğiz' dedi. Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılan Müslüman toplumların içerisinde en modern cumhuriyet, Atatürk Cumhuriyeti oldu." 

Türkiye'nin "Orta Doğu'nun İsviçresi" olduğunu vurgulayan Uysal, cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünü ilelebet kutlayacaklarını belirtti.

Antalya El Ele Platformu'nun sözcüsü İbrahim Daş da cumhuriyetin tehdit altında olduğunu savundu.

Konuşmaların ardından, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, milletvekilleri ve parti yöneticileri, vatandaşları selamladı.

Programda Volkan Konak konser verdi.