Cumhuriyeti 92 metrekarelik ebruyla kutladılar

Cumhuriyeti 92 metrekarelik ebruyla kutladılar
Cumhuriyeti 92 metrekarelik ebruyla kutladılar
- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92'nci yıl dönümü dolayısıyla Antalya'da 92 sanatçı, "Cumhuriyet ve 29 Ekim" temalı 92 metrekarelik ebru çalışması yaptı - Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği çalışmada, 60 şişe boya, 2 ton su ve 56 metre kumaş kullanıldı

ANTALYA (AA) - Antalya'da 92 sanatçı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92'nci yıl dönümünü, on binlerce fırça darbesiyle 92 metrekarelik ebru çalışması yaparak kutladı.

Antalya'da kent merkezindeki bir alışveriş merkezinin önüne 92 metrelik ebru teknesi hazırlanarak, etrafına şerit çekildi.

 Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu başkanlığında, farklı üniversitelerden gelen 92 sanatçı, teknede on binlerce fırça darbesiyle ebru yaptı.

Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, sanatçılar yaklaşık bir saat süren çalışma sonucunda üzerinde Türk bayrağı, Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı, imzası ve "Cumhuriyeti bir kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz" yazılı ebru çalışmasını tamamladı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 92'nci yıl dönümünü kutlamak amacıyla yapılan 92 metrekarelik ebru, dört gün boyunca alışveriş merkezinde sergilenecek.

-  "Rekor halkla birlikte tescillenmiş oldu"

Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cumhuriyetin 92'nci yılını farklı bir şekilde kutlayalım ve 92'yi markalaştıralım" adı altında 92 sanatçı, 92 eser ve 92 metrekarelik şu ana kadar dünyanın en büyük ebrusunu yapmaya yönelik proje hazırladıklarını söyledi.

Bununla ilgili alışveriş merkezleriyle görüştüklerini anlatan Eroğlu, ana ekip oluşturarak, farklı üniversitelerde akademisyen ve sanatçıların katıldığı "Cumhuriyet ve 29 Ekim" temalı 92 metrekarelik bir ebru çalışması yaptıklarını kaydetti.

Rekor kelimesini ön plana çıkarmak istemedikleri için Guinness'e başvurmayacaklarını belirten Eroğlu, "Çalışmamızda Cumhuriyete sahip çıkmamızı, sanatsal bir etkinliğimizi vurgulayalım' dedik. Zaten rekor halkla birlikte tescillenmiş oldu. 92 metrekare ebruyu yaptık" diye konuştu.

Eroğlu, "Akademisyen ve sanatçılar olarak Cumhuriyete sahip çıkma, ülkemizde son dönemde terör olaylarıyla ilgili birtakım kargaşalar yaratılmak isteniyor. Her zaman şehit haberleri geliyor. Bizler 92 sanatçı olarak, 92 eser ve 92 metrekare ebruyla rekordan ziyade, çalışmayı ön plana çıkarmayı planladık" ifadesini kullandı.

- "Şehitlerimizin ruhlarına atfediyoruz" 

Ebru sanatçılarından Mesut Osmanlıoğlu de etkinlik için Gaziantep'den geldiklerini vurgulayarak, rekorun çalışmanın önüne geçmemesi için halkın gönüllerinin rekorunu kırdıklarını belirtti.

Çanakkale'de, Anzak torunları ve Türk torunlarının karşı karşıya gelerek, 150 metrekare ebru yapması için çalışmalarının olduğunu belirten Osmanlıoğlu, ebrunun geçen yıl 27 Kasım'da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edildiğini anımsattı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk'ü ebru yaparak andıklarını belirten Osmanlıoğlu, "Bu al bayrağı şehitlerimiz kanlarıyla suladılar, onların ruhlarına atfediyoruz" dedi.

Leyla Osmanlıoğlu da çalışmada 60 şişe boya, 2 ton su, 56 metre kumaş kullandıklarını, kumaşı Gaziantep'te özel çalışarak hazırladıklarını ifade etti.