Davula ilgi çok, zurnaya ilgi yok

Davula ilgi çok, zurnaya ilgi yok
Davula ilgi çok, zurnaya ilgi yok
- Kumluca Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan "Davul-Zurna" kursunda, davul öğrenmek için zurnaya göre daha fazla vatandaş başvuruda bulundu

ANTALYA (AA) - Kumluca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından, "Davul-Zurna" kursu açıldı.

Belen Mahallesi Muhtarlığının talebi üzerine açılan kursta davul çalmayı öğrenmek için 20, zurna çalmayı öğrenmek için 2 kişi başvurdu.

Kumluca Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Tekdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, geleneksel çalgıların zamanla yok olmaya yüz tuttuğunu, geleneksel çalgıları yaşatmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kursta derslerin haftada üç gün verileceğini belirten Tekdemir, "Buradan sanatkarlar yetiştirmeyi, öğrenmiş oldukları bu sanat ile kendilerine maddi olarak da kazanç sağlamalarını ve bir meslek sahibi olmalarını istiyoruz" dedi.

Tekdemir, davul kursuna, zurnaya göre daha fazla talep olduğuna dikkati çekti.

 

- "Davul zurna ekibi bulmak güçleşti"

Davul eğitmeni Durmuş Atalay, davulculuk mesleğinin yavaş yavaş kaybolduğunu, düğünlerde davul zurna ekibi bulmanın güçleştiğini anlattı. Halk Eğitim Merkezinin böyle bir kurs açmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Atalay, davul ve zurnayı gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını belirtti.

Kursiyerlerden Cihat Ulutaş, küçüklüğünden beri davul çalmayı isteğini, hem bir meslek edinmek hem de davul çalma isteğini gerçekleştirmek üzere kursa katıldığını söyledi.

Davul zurna kursuna katılanlardan Ali Bahar da kursun daha uzun sürmesini isteyerek, "Bizler bu mesleği öğrenmeli ve yapmalıyız ki gençlerimiz de heveslensinler bu mesleği öğrensinler" dedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  sanat

  ,

  eğitim