Deniz kabuğuna besmele, bibere İstanbul silueti

Deniz kabuğuna besmele, bibere İstanbul silueti
Deniz kabuğuna besmele, bibere İstanbul silueti
- Küçük yaşlarda ağabeyinin resim ödevlerini yaparak başladığı çizimde kendisini hat ve kara kalemde geliştiren 19 yaşındaki Cüneyt Akyüz, patlıcana ve bibere "besmele" yazıp salyangoz ve midye kabuklarında Antalya ve İstanbul silueti ortaya çıkarıyor - Akyüz: - "Bazen büyük hevesle yaptığım eseri bir an önce bitirebilmek için sabaha kadar uyumadığım oluyor"

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Küçük yaşta ağabeyinin resim ödevlerini yaparak başladığı çizimde daha sonra kendisini hat ve kara kalemde geliştiren 19 yaşındaki Cüneyt Akyüz, deniz kabukları, patlıcan, biber gibi çeşitli nesnelerle birbirinden farklı eserler ortaya koyuyor.

Ortaokul döneminde ağabeyinin resim ödevlerini yapan Akyüz, resimlerinin beğenilmesi üzerine cesaretlenerek kendisini kara kalem ve hat sanatında geliştirdi.

Eline ne geçerse üzerine çizim yapan Akyüz, midye kabuğundan bibere, patlıcandan deniz kabuğuna, salyangoz kabuğundan odun parçasına, deriye kadar birçok nesneye İstanbul ve Antalya silueti yapıp, Mevlana ve Yunus Emre'nin sözlerini yazdı.

Bugüne kadar binlerce esere imza atan, 23 ülkede düzenlenen çeşitli yarışma ve çalışmalara katılan Akyüz, Çek Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen ve 48 eserle katıldığı logo tasarım yarışmasında birinci oldu.

Yurtdışındaki çalışmalarıyla İran'da, Tahran Üniversitesinden burslu eğitim hakkı kazanan genç kaligraf, şimdi bu ülkede üniversite eğitimi almaya hazırlanıyor. 

- "Alın yazısı hariç her türlü yazıyı yazabiliyorum" 

Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı malzemelere çizim yapmanın hoşuna gittiğini dile getirerek, "Alın yazısı hariç her türlü yazıyı yazabiliyorum" dedi.

Yurtdışındaki çalışmalarının yaygınlaşmasıyla Fransa başta olmak üzere birçok ülkeden insanların kendisinden özel eserler yapmasını istediğini anlatan Akyüz, talepler doğrultusunda deri ya da odun parçasının üzerine yazı yazıp, resim çizdiğini söyledi. 

Akyüz, Fransa'da bir bakan için Yunus Emre'nin "Sevelim sevilelim" sözünü deriye yazdığını belirterek, bu taleplerin kendisini heyecanlandırdığını kaydetti.

Özellikle küçük boyutlu çalışmalarının dikkat çektiğini ifade eden Akyüz, "Salyangoz kabuğunun üzerine besmele çalışması, bibere İstanbul, patlıcana Antalya silueti, midye kabuğuna İstanbul-Hollanda kardeşliği çizimim dikkat çeken eserler oldu" diye konuştu. 

- "Bazen sabaha kadar uyumadığım oluyor"

Günde bazen 2 bazen de 16 saat çalıştığını anlatan Akyüz, şunları söyledi:

"Bu işi büyük bir aşkla yapıyorum. Bazen büyük hevesle yaptığım eseri bir an önce bitirebilmek için sabaha kadar uyumadığım oluyor. Bugüne kadar 100 binden fazla eserim olmuştur. Bir ara bir odanın tamamen dolduğunu hatırlıyorum, daha sonra arkadaşlarıma, dostlarımıza hediye ettim."