Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
- Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında denize çelenk bırakıldı - Antalya Liman Başkanı Kaya: - "2002 yılından beri kara listede olan Türk bayraklı gemilerimiz 2008 yılında beyaz listeye geçmiş ve hala bu listedeki yerini korumaktadır"

ANTALYA (AA) - Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Antalya'da kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Antalya Liman Başkanı Deniz Kaya, Antalya Deniz Kuvvetleri Komutanı Deniz Albay Sedat Akkuş ve Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkan Yardımcısı Hanifi Demirkıran katıldı.

Törende İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kaya ve Demirkıran, Atatürk büstüne çelenk sundu. 

Daha sonra Kaleiçi Yat Limanı'nda devam eden tören kapsamında katılımcılar, tekneyle denize açıldı.

Burada gazeteciler açıklamada bulunan Kaya, 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren, "Kabotaj Kanunu"nun Türk denizciliği için bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Kaya, Türkiye 'nin Kabotaj Kanunu ile sadece bağımsızlık ve denizlerdeki hükümranlığın perçinlemediğini, bunun denizciliğin gelişmesi için de dönüm noktası olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında bir köprü vazifesi gördüğünü dile getiren Kaya, "Ülkemiz, Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik önemi bulunan, bir iç denize sahip, tarih boyunca bunların çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran stratejik konumu bakımından günümüz dünyasında önemi artan bir ülkedir" dedi.

Son yıllarda denizcilik konusunda yeni uygulama ve kazanımlar elde edildiği anlatan Kaya, şöyle konuştu:

"2002 yılından beri kara listede olan Türk bayraklı gemilerimiz 2008 yılında beyaz listeye geçmiş ve hala listedeki yerini korumaktadır. Denizcilikte e-devlet uygulamasına geçildi. Böylece ulusal ve uluslararası çalışan deniz taşıtlarının denetlenmesi ve belgelendirilmesi, gemi adamlarını ve işlemleri denizcilikle ilgili tüm uygulamaları çok kısa zamanda yapılmakta ve denetlenmektedir. Ülkemizdeki denizcilik eğitimi uluslararası düzeyde kabul görmüş ve gelişmiş ülkelerle yarışır hale gelmiştir. Kıyı yapıları ve tersanelerde dünyanın gelişmiş denizci ülkeleri ile rekabete girilmiş ve özellikle gemi ve yat inşası bakımından büyük gelişme göstermiştir."

Katılımcılarca denize çelenk bırakıldıktan sonra yaşlılar, engelliler ve çocuklara yat turu yaptırıldı.