Dışişler Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da

Dışişler Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da
Dışişler Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da
- Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, sel felaketinin yaşandığı Elmalı ilçesi Yuva Mahallesi'ni ziyaret etti - Çavuşoğlu: - "Büyükşehir ve ilçe belediyemiz, valimiz ilk günden itibaren vatandaşın yanında ve hasarlar hızla onarıldı. Devlet milletin yanında olduğunu böyle hissettirir, baskı ve zulümle değil" - " Bundan sonra yapılması gereken şey, iyi niyet, yok barışmış, yok müzakereymiş, olmaz. Silahı bırakacaksın kardeşim. 'İki taraf da bırakacak' diyorlar. Devletin askeri, polisi silah mı bırakacak? Ne demek yani" - "Millete, devlete yönelik bir tehdit oluştuğu zaman gereğini yaparız. Yapılacak şey terör örgütünün bir an evvel silahları bırakması, gömmesi ve teröristlerin ülkemizi bir an önce terk etmesidir"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Elmalı'da meydana gelen selin ardından büyükşehir ve ilçe belediyesinin, Valiliğin ilk günden itibaren vatandaşın yanında olduğunu ve hasarın hızla onarıldığını belirtti. 

Davutoğlu, sağanak sonrası oluşan sel nedeniyle 65 evin hasar gördüğü Elmalı ilçesine bağlı Yuva Mahallesi'ni ziyaret ederek, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Antalya Valisi Muammer Türker, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Kurt'un eşlik ettiği Çavuşoğlu, selin etkilediği Semerkant Sokak'ı ziyaret etti. Selden zarar gören evleri inceleyen Çavuşoğlu, vatandaşlara da geçmiş olsun dileğinde bulundu. Sokakta karşılaştığı "Recep Tayyip" isimli bir çocuğu seven Çavuşoğlu, selden zarar gören Mehmet Karaduman isimli bir vatandaşın evine de misafir oldu.

Çavuşoğlu, ardından mahallede bulunan bir parkta vatandaşlara yönelik yaptığı konuşmada, Yuva'da kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Yuvalıların kendilerine misafirperverliğin en iyi örneği gösterdiğine işaret eden Çavuşoğlu, sel bölgesinde incelemelerde bulunduğunu, can kayıpları yaşanmadığı için şükrettiklerini söyledi. 

Selin maddi kayba yol açtığı belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Mal kayıpları için üzüldük. Bizim işimiz sadece üzülmek, dertlenmek değil. Mahalleleri dolaştık. Yaşanmış bir felaket var ve buna yapabileceğimiz bir şey yok. Belki alabileceğimiz dersler var. Nereye ev yapacağız, nereye yapmayacağız bunu daha iyi hesaplayacağız. Bundan sonrasını telafi etmek önemli. Büyükşehir ve ilçe belediyemiz, valimiz ilk günden itibaren vatandaşın yanında ve hasarlar hızla onarıldı. Devlet milletin yanında olduğunu böyle hissettirir, baskı ve zulümle değil. Zor günlerde halkın yanında olarak bunu hissettirir. İmkanlarımız ve gücümüz var. Biz gücümüzü milletimizin hayrına, kullanıyoruz. Devlet her şeyin üstesinden gelir."

- Terör sorunu

Terör belasıyla tekrar mücadele etmeye başladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu alçaklar terör saldırılarını artırmaya başladılar. Biz DAEŞ ile mücadele etmeye başladık, PKK terör örgütü de askerimize, polisimize saldırmaya başladı. Acaba neden? Bizim DAEŞ gibi terör örgütüyle mücadele etmeye başlamamız PKK'yı neden rahatsız etti? Hangi kirli oyunlar dönüyor. Nelere alet oluyorlar da neden rahatsız oldular? Hani onlar DAEŞ ile mücadele ediyorlardı, meşru olmak istiyorlardı? Dünyada bunu anlatıyorlardı. Türk devleti, DAEŞ askerimizi şehit ettikten sonra terör örgütüne haddini bildirecektir, gereğini de yapmıştır. PKK ise sinsi bir şekilde polis kardeşlerimizi kahpece vurdular, askerlerimizi hedef aldılar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti eli kolu bağlı mı duracaktı? Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanacaktır ve hukuka uygun bir şekilde kamu düzenini sağlamak için gereğini yapacaktır."

Çavuşoğlu, kimsenin Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde olmadığının altını çizerek, "Biz terörle mücadeleyi her zaman yaptık. Milletin bekası, devletin güvenliği için her türlü tedbir alınır" dedi.

- "Bunları iyi niyetli değil"

İyi niyetle Çözüm Süreci için "Terör bitsin huzur gelsin" dediklerini anlatan Çavuşoğlu, şunları belirtti:

"Ama bunlar iyi niyetli değil. Bunlar bizim iyi niyetimizi suistimal ettiler. Bundan sonra yapılması gereken şey, iyi niyet, yok barışmış, yok müzakereymiş, olmaz. Silahı bırakacaksın kardeşim. 'İki taraf da bırakacak' diyorlar. Devletin askeri, polisi silah mı bırakacak? Ne demek yani. Devletin askeri, polisi silahı milletin kamu düzenini sağlamak için kullanıyor, sen terör örgütüsün. Terör örgütüysen silahı bırakacaksın. Silahı bırakmadığın sürece kökünüzü kazıyıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." 

Türkiye'ye karşı tehditlerin hepsiyle mücadele edecek güçte olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür, imkanları vardır. Bu imkanlarını Türkiye Cumhuriyeti ülkenin, milletin hayrına, dünya mazlumlarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktadır. Millete, devlete yönelik bir tehdit oluştuğu zaman gereğini yaparız. Yapılacak şey, terör örgütünün bir an evvel silahları bırakması, gömmesi ve teröristlerin ülkemizi bir an önce terk etmesidir" dedi.

- "O eli kırmasını da biliriz"

Serik ilçesinde şehit evini ziyaret ettiğini de anlatan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Barış, genç yaşta ölmüş ve dedesi tarafından büyütülmüş. O dedenin vakur duruşunu bir kere daha gördük. Biz vakur durmasını da biliriz milletimize uzanan bir tehdit olduğu zaman o eli kırmasını da biliriz. Bir siyasi parti 'Barış getireceğim' diye Meclis'e girdi. Onu destekleyenler de oldu. 'Barış getirdim' diye tweet atanlar da oldu. Bahçeli'nin sözünü kullanmak istemiyorum ama bu tweet atanlar Antalya'dan Alanya'dan da oldu. Bu partiye oy vermeyecek insanlar, 'Barış getirdim' diye seçimden sonra teşekkür edenleri gördük. Ne oldu şimdi? 'PKK ile bağlantımız yok' diyemiyorlar. 'Sırtımızı terör örgütüne dayadık' diyorlar. Hani meşruydun, Türkiye'nin partisiydin? Bunların iki yüzlülüğünü tüm Türkiye gördü. Terör örgütünün emrinde olduğunu gördük."

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra Elmalı ilçe merkezine hareket etti.