Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
"Türkiye, insani yardımlarda Amerika ve İngiltere'den sonra dünyada üçüncü sırada. 2013 yılında 1,6 milyar dolar insani yardımda bulunduk. 2014 yılında da net rakam açıklanmadı, ancak 1,7 milyar dolar olacağını düşünüyoruz" - "Kalkınma yardımlarında da 3,3 milyar dolara ulaşmış durumdayız. 15 yıl önce sürekli borç alan bir ülkenin geldiği nokta bakımından önemli bir kıyaslama"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye 'nin insani yardımlarda ABD ve İngiltere'den sonra dünyadaki üçüncü ülke olduğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, Antalya'da gerçekleştirilen "Fahri Konsoloslar Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin Türk dış politikasında aktif olması gerektiğini, Türkiye'nin görünürlüğünü ve etkinliğini artırmak için çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye'nin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ticaretinin, dünyanın her kıtasındaki ülkelerle giderek arttığını belirtti.

Türk ürünlerinin girmediği hemen hemen hiç bir ülke kalmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, uluslararası ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için 20'den fazla ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzaladıklarını, bazı ülkelerle de bağlı oldukları bölgesel örgütlerle anlaşma yaptıklarını dile getirdi.

- "Sınır komşusu ülkelerle ticaret 94 milyar dolara ulaştı"

Sınır komşularıyla da ticareti önemsediklerini anlatan Mevlüt Çavuşoğlu, "Sınır komşusu ülkelerle ticaretimiz 94 milyar dolara ulaştı. Bizden önce 13 milyar dolardı. Toplam ticaretteki payı ise yüzde 14'lerden yüzde 23'lere çıktı. Bu ciddi bir oran" dedi.

Ticareti artırmak için serbest ticaret anlaşmalarının yeterli olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, ülkenin görünürlüğünü artırmak için serbest dolaşımın önünün açılması gerektiğini vurguladı.

Vizeleri kaldırarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurtdışına kolay gitmesi ve diğer ülkelerin vatandaşlarının da Türkiye'ye kolay şekilde gelmesini sağladıkların aktaran Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Vizeleri bazen karşılıklı, bazen de tek yönlü kaldırıyoruz. 70'den fazla ülkeye vatandaşlarımız vizesiz şekilde seyahat edebiliyor. Vatandaşları Türkiye'ye vizesiz gelen ülke sayısı ise çok daha fazla. Vizede 'karşılıklılık' uygulamasını katı bir şekilde uygulamıyoruz. Bunu uygularsak, Türkiye'ye gelen turist sayısı ciddi şekilde düşer."

- "E-vize" uygulaması

Son bir yıldır "e-vize" sistemini uyguladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, bu sayede Türkiye'ye gelmek isteyen bazı ülkelerin vatandaşlarının 2-3 dakika gibi kısa bir sürede vize alabildiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının da vize almalarıyla ilgili gerekli olan şartları kaldırdıklarını, Çinli turistlerin de artık e-vize ile 2-3 dakikada vize alabileceğini dile getirdi. Çin'den yılda 150 milyon kişinin başka ülkelerde tatil yaptığını açıklayan Çavuşoğlu, bu sayede daha fazla Çinli'nin Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi. 

Türkiye'nin fiziki altyapısını güçlendirmesi gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, "Dışişleri Bakanlığının altyapısını güçlendiriyoruz. Dünyadaki bilişim teknolojisini en iyi kullanan bakanlıklardan bir tanesiyiz. Arkadaşlarımız başarılı çalışmalar yapıyor. Başka ülkelerin altyapısını hazırlamalarına da yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

- "Dünyada 228 temsilciliğimiz var"

Türkiye'nin temsilcilik sayısının artırılması noktasında da önemli adımlar attıklarını vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Son 5 yılda 50'den fazla temsilcilik açtık. Dünyada 228 temsilciliğimiz var. Dünyada bu anlamda 6'ncı sıradayız. Bu yıl sonu itibarıyla temsilcilik sayımızı 241'e çıkaracağız ve ilk 5 ülke arasına gireceğiz. Büyükelçilik ve başkonsolosluk hizmet binalarını da ülkemizin itibarına yakışır bir hale getiriyoruz. Düsseldorf Başkonsolosluğunu açtık. Dünyadaki en büyük binamız oldu. Somali'de 80 dönümün üzerinde büyükelçilik hizmet binamız var. New York'ta, Birleşmiş Milletler'in karşısında Türkevi var. Bu ev 10 katlı. Burayı boşalttık, yıkım ihalesini gerçekleştirdik. Proje tamamlanmak üzere. Kat hakkını satın almaya çalışıyoruz. Amacımız, 42 kata ulaşmak. Buraya büyük, itibarlı bir Türkevi inşa etmek istiyoruz."

Bakan Çavuşoğlu, Afrika'daki 12 büyükelçilik sayısını 39'a yükselttiklerini ve amaçlarının 50'ye yaklaşmak olduğunu, açtıkları temsilciliklerin fonksiyonel olması gerektiğini de kaydetti.

- İnsani yardımlar

Türkiye'nin itibarının, görünürlüğünün dünyanın çeşitli yerlerinde uyguladığı kalkınma projeleri, insani yardımlarla arttığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bütün ülkelerde TİKA'nın mutlaka bir eseri var. Türk Hava Yolları dünyada en fazla destinasyona uçan havayolu şirketi. Felaket durumlarında AFAD, dünyanın neresinde olursa olsun hemen yardıma koşuyor. Kızılay, insani yardımları yürütüyor. Türkiye, insani yardımlarda Amerika ve İngiltere'den sonra dünyada üçüncü sırada. 2013 yılında 1,6 milyar dolar insani yardımda bulunduk. 2014 yılında da net rakam açıklanmadı, ancak 1,7 milyar dolar olacağını düşünüyoruz. Kalkınma yardımlarında da 3,3 milyar dolara ulaşmış durumdayız. 15 yıl önce sürekli borç alan bir ülkenin geldiği nokta bakımından önemli bir kıyaslama."

Türkiye'nin birçok uluslararası ve bölgesel örgütlerde statüsünün bulunduğuna vurgu yapan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu örgütlerde herhangi bir statüye sahip olmanın büyük avantajları var. Statüye sahip olduğunuz zaman , karar mekanizmasında yer alıyorsunuz. Türkiye'nin çıkarlarını iyi savunabiliyorsunuz. Riskleri azaltıyorsunuz. Örgütler aracılığıyla işbirliği yapıyoruz" şeklinde konuştu. 

- "Türkiye'nin diplomaside bir merkez olması için uğraşıyoruz"

Dünyadaki uluslararası örgütlerin Türkiye'ye ilgisinin arttığını anlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'deki temsilcilik sayısı arttı. Daha önce Türkiye'de 160 temsilcilik vardı, şimdi ise 266 temsilcilik var. İstanbul , New ?York'tan sonra temsilci sayısı bakımından dünyadaki 2'nci şehir oldu. Bölgesel örgütlerin merkezi İstanbul'da. Birleşmiş Milletler'in bölgesel merkezi olmak için çaba sarf ediyoruz. Türkiye'nin diplomaside bir merkez olması için uğraşıyoruz. BM'nin Ankara ve İstanbul'da ofis açması tek başına yetmez. BM'nin önemli inisiyatiflerinde yer almaya çalışıyoruz. 'Barış İçin Arabuluculuk İnisiyatifi', 'Terörle Mücadele Küresel Forum' ve 'Medeniyetler Arası İttifakı'nda çeşitli ülkelerle eş başkanlık yapıyoruz."

Antalya'nın G20 Zirvesi'ne evsahipliği yapacağını hatırlatan Çavuşoğlu, G20'nin etkili bir zirve olması için klasik gündemin dışında "Az gelişmiş ülkeler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin geleceği ve çevre" konularını da ajandaya koyduklarını anlattı.

Bu yıl gençlik, business ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra kadınlarla ilgili "W20"nin de toplantının gündemine girdiğine işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, "Önümüzdeki sene BM'nin ilk defa düzenleyeceği insani zirveye evsahipliği yapacağız. 2016 ve 2017'de enerji ve petrol zirvesine evsahipliği yapacağız. Göç ve Kalkınma Küresel Forum Başkanlığı'nı yürütüyoruz. Çalışmak ve yapmak isteyene mekanizma çok" dedi.