Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
- "Letonya ile ikili ticaret hacmi 380 milyon dolara çıktı. İkili ticaret hacmini iki katına çıkardık. Potansiyeli biliyoruz, bunun daha da artması için çalışıyoruz"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İkili ticaret hacmi 380 milyon dolara çıktı. İkili ticaret hacmini iki katına çıkardık. Potansiyeli biliyoruz, bunun daha da artması için çalışıyoruz" dedi.

Alanya ilçesinde, Letonya Fahri Konsolosluğu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla hizmete açıldı. Filika Restoran'daki açılışa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Atis Sjanits, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Letonya Cumhuriyeti Alanya Fahri Konsolosu olarak atanan Alanya Belediyesi Turizm ve Halkla İlişkiler Müdürü Nurkan Şaşmaz ile davetliler katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, fahri konsolosluğun açılış törenine katılmaktan dolayı mutluluğu dile getirdi. Bu resepsiyonla Şaşmaz'ın görevine resmen başlamış olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye'deki temsilcilik sayısının her geçen gün arttığını mutlulukla görüyorum. Bu ülkemizin uluslararası arenada bilinirliğinin göstergesi. Bugün Türkiye genelinde 269 yabancı temsilcilik var" diye konuştu.

Sadece ülkelerin değil birçok uluslararası örgütün de Türkiye'de temsilcilikleri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, yurtdışındaki temsilcilik sayısının da her yıl arttığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Afrika'da 12 sene önce sadece 12 büyükelçilik varken bu yıl 37 büyükelçiliğimiz var. Latin ülkelerinde bir kaç tane vardı. Bugün 12 tane var. Önümüzdeki aylarda açacağımız elçiliklerle bu sayıyı 15'e çıkaracağız. Tüm dünyada yeni büyükelçilikler, başkonsolosluklar açıyoruz. Her yerde bayrağımızı dalgalandırmak istiyoruz. Ülkemizin bilinirliğini artırmak istiyoruz."

Türkiye'de 350'den fazla fahri konsolosluğun olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu bunlardan 44'ünün Antalya'da olduğunu kaydetti. Konsolosluk ve fahri konsolosluklar aracılığıyla ülkeler, halklar arasındaki iletişim ve ilişkilerin daha çok güçleneceğini ifade eden Çavuşoğlu, tüm dünya ile bağlarının daha güçlü olmasını istediklerini vurguladı.  Dünyanın her yerinden misafirlerin Türkiye'ye, Antalya'ya ve Alanya'ya gelip yaşamasını ve bu güzellikleri görmesini istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Son 12-13 yılda Antalya'ya gelen turist sayısında çok ciddi bir artış oldu. O yıllarda yaklaşık 3 milyon turist, Antalyamıza geliyordu. Bugün ise yaklaşık 13 milyon turist geliyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Aynı şekilde Alanyamıza gelen turist sayısı da her geçen gün artıyor. Alanyamıza daha fazla turist gelmesi için Gazipaşa Havalimanı'nı hizmete soktuk ve bu yıl gelen turist sayısı bir milyona doğru çıkacak. Yeni pist, pistin uzatılması ve apron çalışmasıyla havaalanı kapasitemizi artırarak daha fazla turistin gelmesini sağlayacağız."

Yurtdışından Türkiye'ye ve Antalya'ya turistlerin daha kolay gelebilmesi için Dışişleri Bakanlığı olarak gayret sarf ettiklerini de belirten Çavuşoğlu, 70 ülkeye vizeleri kaldırdıklarını anımsattı. Çavuşoğlu, "70 ülkeye vatandaşlarımız vizesiz girebiliyor. Kardeş Azerbaycan, Türkmenistan gibi bazı ülkeler kendi iç dinamikleri nedeniyle vatandaşlarımıza henüz vizeleri kaldırmadılar ama kolaylıklar sağladı. En son Polonya'ya vizeleri kaldırmayı taahhüt etti. Bu tarz kolaylıklarla daha çok turistin ülkemize gelmesini arzu ediyoruz."diye konuştu.

Letonya ile tarihi ilişkilerin her zaman iyi olduğunu vurgulayan  Çavuşoğlu, Letonya'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden olduklarını belirtti. Son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin arttığını söyleyen Çavuşoğlu, "İkili ticaret hacmi 380 milyon dolara çıktı. İkili ticaret hacmini iki katına çıkardık. Potansiyeli biliyoruz bunun daha da artması için çalışıyoruz" dedi. 

Avrupa Birliği üyelik sürecinde en güçlü destek veren ülkelerden birinin  de Letonya olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, dost ülkenin fahri konsolosluğunun Alanya'da olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.