Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
- Bakan Çavuşoğlu: - "DEAŞ'in saldırısına karşılık verdik. Hiçbir demokratik devlet, ülkenin düzenini bozacak unsurlara prim vermez. Biz de öyle yaptık ve havadan vurmaya başladık" -"Bu sırada PKK terör örgütü de iki polisimizi kalleşçe şehit etti ve askere, sağlık çalışanlarına saldırmaya başladı. Biz de gerekeni yapıyoruz. Şimdi 'Türkiye başlattı' diyorlar. Timsah gözyaşı dökmeye başladılar. PKK terör örgütünün samimiyetsizliğini tüm dünya ülkeleri görmeye başladı" - "Bazıları 'Türkiye ölçülü olsun' diyor. Telefonda da sordum bazılarına, 'PKK iki polisi öldürdü, siz de iki teröristi öldürün, bununla sınırlı kalın mı' demek istiyorsunuz. Demek istediğiniz sivillerin etkilenmemesi ise tamam. Diyorsan ki 'PKK'yı ölçülü vur', kusura bakma kabul edemem"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "DEAŞ'in saldırısına karşılık verdik. Hiçbir demokratik devlet, ülkenin düzenini bozacak unsurlara prim vermez. Biz de öyle yaptık ve havadan vurmaya başladık" dedi.

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin'i ziyaret eden Çavuşoğlu, basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından ilçedeki bir parkta vatandaşlarla bir araya geldi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada,  Elmalı'ya seçimden önce verdikleri vaatlerin hepsini yerine getirdiklerini ve getirmeye devam ettiklerini söyledi. Hiçbir  zaman bol keseden vaatte bulunmadıklarını belirten Çavuşoğlu, seçimlerden önce bol keseden vaatte bulunan siyasi aktörlerin bulunduğu ülkelerin düştükleri durumu herkesin gördüğünü kaydetti.

Hızlı tren, havalimanı, üçüncü köprü gibi dev projelere karşı çıkanların olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Bunların kime zararı var. Birilerine zararı var. Türkiye'nin büyümesini istemeyenlere zararı var. Ülke büyüdükçe Türkiye'yi hedef alanlar var. En çok da Recep Tayyip Erdoğan 'ı dik duruşundan dolayı hedef alıyorlar. Şimdi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu da hedef alıyorlar. Davutoğlu'na, yanlış yapana (yanlış yapıyorsun) dediği için, zulme karşı çıktığı, mazlumların haklarını savunduğu için karşı çıkıyorlar" diye konuştu.

- Terör sorunu

"Terör sorunu çözülsün, analar ağlamasın, şehitler gelmesin" diye samimi şekilde gayrette bulunduklarını anlatan Çavuşoğlu, bu süreçte de halktan destek aldıklarını ancak aynı samimiyeti karşı taraftan göremediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, terör örgütünden beslenen odakların olduğuna dikkati çekerek, "Habur girişinde o olayları, şovu hatırlayın. Biz buna rağmen sabırlı olduk. Olumlu yaklaştıkça suistimal edildik. Hem PKK hem de PKK'nın uzantısı siyasi parti tarafından. Bu siyasi parti, silahların gölgesinde, PKK'nın gölgesinde seçime girmek için çözüm istemiyor. Bedavadan, tehdit, şantaj ve baskıyla oy topluyorlar" dedi.

Terör örgütünden de en çok Kürt vatandaşların çektiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Kürt vatandaşlarımız 'olağanüstü hal bundan iyiydi. Devletin insafı var, bunlarda insaf yok' diyorlar. Hatta '12 Eylül darbesi bunlardan daha iyiydi' diyorlar. Biz demiyoruz. Hiçbir darbeyi desteklemeyiz. Darbeye karşıyız ama vatandaş 'devletin insafı var' diyor. Her gün evlerden bir çocuğu dağa götürüyorlar. Çocukları dağa kaçırılan anneler Diyarbakır'da belediye önünde toplanıyor, onları kovuyorlar. Hani siz özgürlükçüydünüz. İnanmayın. Bunlar Kürt vatandaşlara kendi ideolojilerini empoze etmeye çalışıyorlar. En çok rahatsız oldukları da inançlı Kürt vatandaşlarımız. İkna edemedikleri için göçe zorluyorlar."  

Mevlüt Çavuşoğlu, etraflarında yönetilemeyen ülkeler bulunmasına rağmen, Türkiye'nin dimdik ayakta istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiğinin altını çizerek, "Türkiye'de terör eylemlerini arttırmaya başladılar. Tedbirli olmamız lazım. DEAŞ'in saldırısına karşılık verdik. Hiçbir demokratik devlet, ülkenin düzenini bozacak unsurlara prim vermez. Biz de öyle yaptık ve havadan vurmaya başladık. Bu sırada PKK terör örgütü de iki polisimizi kalleşçe şehit etti ve askere, sağlık çalışanlarına saldırmaya başladı. Biz de gerekeni yapıyoruz. Şimdi 'Türkiye başlattı' diyorlar. Timsah gözyaşı dökmeye başladılar. PKK terör örgütünün samimiyetsizliğini tüm dünya ülkeleri görmeye başladı" dedi.

- "Terör örgütü silah bırakıncaya kadar mücadele ederim"

Dünyadan terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlara büyük destek aldıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bazıları da 'Türkiye ölçülü olsun' diyor. Telefonda da sordum bazılarına. Siz, 'PKK iki polisi öldürdü, siz de iki teröristi öldürün, bununla sınırlı kalın mı' demek istiyorsunuz. Demek istediğiniz sivillerin etkilenmemesi ise tamam. Biz bebekleri hedef alan terör örgütü değiliz, o konuda her zaman duyarlıyız, uluslararası hukuka saygılıyız. Diyorsan ki 'PKK'yı ölçülü vur', kusura bakma kabul edemem. Terör örgütü silahı bırakıncaya kadar mücadele ederim, kökünü kazırım. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaz. Bugüne kadar uluslararası alanda terörle mücadelenin başarısız olmasının da sebebi bu. 'Biri iyi biri kötü, öteki İslamcı, o laik, o şeytan, bu taşeron' demeden mücadele etmek gerek." 

Bakan Çavuşoğlu, hükümet kurma çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, samimi bir şekilde ülke için sorumluluğu üstlendiklerini dile getirdi.

Halkın oylarına her zaman saygılarının bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Tek başına iktidar olacak şekilde bir sayıyı Meclis'te elde edemedik. Buna da saygımız var. Türkiye'nin her yerinde normal şartlarda oy vermeyen insanlar bile PKK'nın uzantısı siyasi partiye oy verdiler. Pişmandır, değildir hesabını onlar yapar. Milletin verdiği oya saygı duyuyoruz. Önümüzdeki süreç ne olacak, bekliyoruz. Bu ülkenin başında kaldığımız sürece ülkemizin birlik ve beraberliğini korumak, huzurunu sağlamak, hizmet etmek için her türlü çalışmayı tereddüt etmeden yaparız, yapacağız. Boşluk bırakmayız. Terör örgütlerine de prim vermeyiz, pabuç bırakmayız. Gereken cezayı veririz."