Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:
- "(Rusya) 'Türkiye'yi cezalandıracağız, cezalandırıyoruz' diye düşünüyorlarsa, bunda da yanılıyorlar. Bu sorunu oturup, konuşarak ve de anlaşarak aşabiliriz, bu yöntemlerle değil" - "Geçen sene Karadeniz'den de ihlal etti ve her seferinde kendilerine bunu hatırlattık, uyarılarda bulunduk. Rusya, iki defa da özür dilemiştir. Bir defa telefonda ve G20 kapsamında yapılan görüşmede Putin özür dilemiştir" - " Rus mevkidaşlarımıza da bunu söyledik. Siz olsanız, nasıl algılarsınız? Yine Kore uçağını zamanında niye düşürdünüz?"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik aldığı ekonomik yaptırım kararlarıyla ilgili olarak, "(Türkiye'yi cezalandıracağız, cezalandırıyoruz) diye düşünüyorlarsa, bunda da yanılıyorlar. Bu sorunu oturup, konuşarak ve de anlaşarak aşabiliriz, bu yöntemlerle değil" dedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti'nin Antalya İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

Antalya'da kasımda gerçekleştirilen G20 Zirvesi'nin çok başarılı geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, zirveye katılan pek çok liderin Antalya'ya tekrar geleceğini söylediğini ifade etti. ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa'da da ikili görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, "Kendisiyle tokalaştığımız zaman doğrudan söylediği ilk şey şu oldu, 'Antalya'ya tekrar geleceğim.' Doğrudan... Hiç G20'den bahsetmeden. Demek ki Antalya, tüm liderlerin aklında, gönlünde kalmış" diye konuştu.

Çavuşoğlu, yüz binlerce insanın ve liderlerin geleceği etkinlikleri Antalya'ya getirmeye devam edeceklerini vurguladı.

- Rusya ile yaşanan uçak gerilimi

Rusya ile yaşanan uçak gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağını, F16 jetimiz düşürdü. Biz bunun böyle olmasını arzu etmezdik ama hava sahamızı ihlal eden ve defalarca uyarmamıza rağmen tekrar ihlal eden ve tehdit oluşturan bir durumda güvenlik güçlerimiz, daha önceden kendilerine verilen talimat gereği görevini yapmıştır" ifadesini kullandı. 

Rusya'nın Türkiye hava sahasını 3 Ekim'den bu tarafa 4 kez ihlal ettiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Geçen sene Karadeniz'den de ihlal etti ve her seferinde kendilerine bunu hatırlattık ve uyarılarda bulunduk. Rusya, iki defa da özür dilemiştir. Bir defa telefonda ve G20 kapsamında yapılan görüşmede Putin özür dilemiştir. Neden özür diledi? Hata yaptıkları için. Bu hata neydi? Bizim hava sahamızı onların uçakları ve helikopterleri ihlal etti. Şimdi düşünün, bir ülkenin hava sahasını bir ülke istediği zaman ihlal edebilir mi? Hayır. O gün 5 dakika içinde yapılan 10 uyarıya Rus uçaklarından herhangi cevap dahi gelmedi. Yani cevap verme tenezzülünde de bulunmadılar. Aynı tip uçak, rejimde de var. Size doğru gelen bir uçak var, 10 defa uyarıyorsunuz ve yön değiştirmiyor, size doğru geliyor. Bunu nasıl algılarsınız? Rus mevkidaşlarımıza da bunu söyledik. Siz olsanız, nasıl algılarsınız? Yine Kore uçağını zamanında niye düşürdünüz? Hava sahasına izinsiz girdiği için. O zaman özür dilediniz mi? Hayır dilemediniz. Bu anlık bir mesele zaten. Bu konuda lütfen tekrar etmeyin. Çünkü bizim talimatımız çok açık, nettir. Angajman kurallarımız budur. Dolayısıyla bir kaza ya da buna benzer bir olay olabilir. Bundan kaçınmamız lazım."

- "Tutumunuzdan vazgeçin, nefret tohumları ekmeyin"

"Şimdi bakıyoruz Rusya, bizden özür dilememizi istiyor" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Neden? Biz mi gittik Rusya'nın hava sahasını ihlal ettik? Biz mi uçaklarımızda, yine gemilerimizle gittik, ihlal ettik? Hayır. Rusya, hata yapmıştır. Böyle olmasını istemezdik. Pilot için de başsağlığı da diledik. Pilotun cenazesini yine oradan muhaliflerden alıp Ruslara da teslim ettik. Bu insani görevimiz. Bunu başa kakmak için söylemiyoruz ama Rusya'nın uyguladığı yöntem, doğru değil. Rusya her şeyden önce olayı kişiselleştirdi. Doğrudan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ailesine iftiralar atmaya başladı. Bu, doğru bir şey değil. Düne kadar övgüyle bahsediyordunuz. İkili toplantılarda biz de vardık. Sayın Cumhurbaşkanımızın dürüstlüğünden, mertliğinden bahsediyordunuz. Açık sözlülüğünden bahsediyordunuz, ne oldu da hemen bir günde tam tersi oldu? Bu, bir kere tutarsızlık. İkincisi devletler, hükümetler arasında problemler olabilir. Kazalar da olabilir, yanlışlıklar da olabilir ki, biz burada yanlışlık yaptık anlamında söylemiyorum bunu, olabilir ama bunu doğrudan kişisel bir mesele haline getirmek olgun bir devlete ve olgun siyasetçilere yakışan bir tutum değildir. O nedenle Rusya'ya bu tutumundan vazgeçmesini, kamuoyuna yanlış bilgiler vermesini... Hatta hatta nefret tohumları ekmeyi bir an evvel durdurması gerekiyor."

- "Sorunun bir an evvel aşılmasını istiyoruz" 

Çavuşoğlu, devletlerin kendi arasındaki sorunları çözebileceğini ancak ekilen nefret tohumlarının etkisinin daha uzun sürebileceğini vurguladı.

Rusya'nın en kısa zamanda yanlış tutumundan vazgeçmesini dileyen Çavuşoğlu, bu ülkenin Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Belgrad'da bir araya geldikleri görüşmeyi hatırlattı. 

Çavuşoğlu, diyaloğun devam etmesini istediklerini belirterek, "Diplomatik kanalların işlemesini istiyoruz ve bu sorunun da bir an evvel aşılmasını istiyoruz. Rusya, bizim sadece Karadeniz'in üstündeki bir komşumuz değildir. Aynı zamanda ticaret ortağımızdır, çok önemli projeleri gerçekleştiriyoruz ve birlikte attığımız ve atacağımız adımlar var. Ama Rusya şunu düşünüyorsa, Türkiye'ye yönelik aldıkları kararla 'Türkiye'yi cezalandıracağız, cezalandırıyoruz' diye düşünüyorlarsa, bunda da yanılıyorlar. Bu sorunu oturup konuşarak ve de anlaşarak aşabiliriz, bu yöntemlerle değil" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin kesinlikle haklı olduğu bir durumda kimsenin karşısında boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Geçen hafta Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Rusya konusunda NATO'dan Türkiye'ye güçlü destek kararı çıktığını belirten Çavuşoğlu, "Her türlü destek.Yani ittifak dayanışmasını bir kere daha gösterdi ve böyle de olması gerekiyordu çünkü müttefikle dost, zor, kritik günlerde belli olur" dedi.  

- "AB Türkiye'nin önemini yeni anlamaya başladı"

Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin önemini yeni anlamaya başladığını, Türkiye'nin AB'ye yük olmak yerine birliğin yükünü alacağını kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye yük olmaz, yükünü alır. Biz sözümüzde duruyoruz, AB de sözünde dursun" dedi. 

Çavuşoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra Antalya'daki sonuçların herkes tarafından konuşulur hale geldiğini, partisinin başarısından dolayı tüm parti mensuplarına teşekkür etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, ilçe belediye başkanlarının da katıldığı program sonunda, seçim çalışmasındaki başarılarından dolayı partililere teşekkür belgesi ve başarı plaketi verildi.