Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
- Bakan Çavuşoğlu: - "(Türkiye yalnızlaşıyor, yalnız kaldı) diyorlar. Benim 100 gün içinde 41 ziyaretim oldu. Bunun 12'sinde Türkiye'ye gelen oldu, gerisi benim yaptığım yurt dışı ziyaretleri" - "100 gün içinde dünyanın en önemli zirvelerinin baş aktörü Türkiye olmuş. Bu mu yalnızlık acaba? Bir de yalnız kalmasaydık acaba nasıl yetişecektik, kendi kendime soruyorum" - "Nerede yalnız kalmışız acaba? Mısır'a 'Darbe' demekle yalnız kalabiliriz ama darbe. Doğruyu söylerken yalnız kalıyorsak böyle ilkeli, prensipli yalnızlığa can kurban"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin yalnız kaldığının iddia edildiğini belirterek, "100 gün içinde dünyanın en önemli zirvelerinin baş aktörü Türkiye olmuş. Bu mu yalnızlık acaba? Bir de yalnız kalmasaydık acaba nasıl yetişecektik, kendi kendime soruyorum" dedi.

Çavuşoğlu, Antalya Kültür Merkezinde düzenlenen AK Parti Muratpaşa İlçe Teşkilatı kongresine katıldı. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Antalya'daki ilçe kongrelerinin büyük bir kısmının tamamlandığını ve hepsinin de şölen içinde geçtiğini söyledi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 11 Ocak'ta il kongresinin yapılacağını belirten Çavuşoğlu, Davutoğlu'nun Antalya'ya yapılacak yeni hizmetleri de açıklayacağını kaydetti. 

AK Parti çatısı altında samimi şekilde çalışan herkesin yönetim ve çalışma arkadaşları tarafından bir şekilde ödüllendirildiğini anlatan Çavuşoğlu, kardeşliğin, sevginin, dayanışmanın başarıyı getirdiğine işaret etti. 

- "Bu mu yalnızlık"

Bakan Çavuşoğlu, yoğun şekilde çalıştıklarını, Ankara'da yoğun bir diplomasi trafiği yaşandığını söyledi. Çavuşoğlu, "Benim şahsen başım döndü. Bir cumhurbaşkanı gidiyor, bir başka cumhurbaşkanı geliyor. Bir başbakan gidiyor, bir başkası geliyor. Hepsini de Türkiye'ye yakışacak şekilde ağırlıyoruz ve meselelerimizi çözüyoruz" diye konuştu.

Yoğun tempo içinde sürekli yurt dışına ziyaretler yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"(Türkiye yalnızlaşıyor, yalnız kaldı) diyorlar. 100 gün içinde 41 ziyaret oldu, bunun 12'sinde Türkiye'ye gelen oldu, gerisi benim yaptığım yurt dışı ziyaretleri. Yaptığım ziyaretlerde de 100'e yakın dışişleri bakanı ile görüşmüşüm. Bazılarıyla da 10 defa görüşmüşüz, telefon görüşmeleri hariç. Böyle tempo yaşıyoruz. 100 gün içinde dünyanın en önemli zirvelerinin baş aktörü Türkiye olmuş. Bu mu yalnızlık acaba? Bir de yalnız kalmasaydık acaba nasıl yetişecektik, kendi kendime soruyorum."

- "Hani Türkiye dışlanmıştı"

1 Aralık'tan itibaren G20 zirvesinin başkanlığını Türkiye'nin yapmaya başladığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Hani Türkiye küçülüyordu, her yerden dışlanmıştı? Dünyanın patronlarının oluşturduğu bir kulüp, dünyanın 16. ekonomisi olan Türkiye, dünyanın en zengin 20 ülkesine başkanlık yapıyor" dedi. 

Gelecek yıl kasım ayında G20 zirvesinin Antalya'da yapılacağını ve dünyanın tüm liderlerinin Antalya'ya geleceğini söyleyen Çavuşoğlu, mayıs ayında NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Antalya'da olacağını, zirvenin dışında da birçok önemli toplantıya kentin ev sahipliği yapacağını kaydetti. 

Küresel Göç ve Kalkınma Forumu İnsani Zirvesi'ne de Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını belirten Çavuşoğlu, insani yardım bakımından Türkiye'nin gayri safi hasılasına göre dünyada birinci, gayri safi hasıla olmadan ise üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

- "İlkeli tutumumuz anlaşılıyor"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin enerji ithal etmesine rağmen 2016 yılında Dünya Enerji Zirvesi'nin Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini de vurguladı.

Böyle bir yoğunlukta Türkiye'nin yalnız kalma gibi bir durumunun olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, "Nerede yalnız kalmışız acaba? Mısır'a 'Darbe' demekle yalnız kalabiliriz ama darbe. Doğruyu söylerken yalnız kalıyorsak böyle ilkeli, prensipli yalnızlığa can kurban. Hiç itirazımız yok. Memnuniyetle yalnız kalırız ama er ya da geç bizim ilkeli tutumumuz anlaşılıyor" diye konuştu. 

Mısır'da darbeciler ile temasta olan ülkelerin idam cezalarını engelleyemediklerini, 3 binden fazla siyasi mahkumu kurtaramadıklarını, bir günde 5 bin kişinin öldürülmesine engel olamadıklarını anlatan Çavuşoğlu, bu ülkelerin darbecilere karşı bir etkilerinin olmadığını, sadece darbecilerle işbirliği yapan ülkeler konumunda olduklarını ifade etti. 

- "Dünyadaki mazlumların dualarıyla çalışıyoruz"

Bakan Çavuşoğlu, AK Parti'nin sadece 77 milyon insanın duasıyla değil, dünyadaki tüm mazlumların duasıyla çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. 

Dünyadaki mazlumların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, parti için çalışan tüm teşkilat üyelerinin sadece Türkiye için değil, dünyadaki mazlumlar için de çalıştıklarına işaret etti.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizin akıttığınız alın teri, Bosna'daki kardeşlerimize selden sonra yardım olarak gidiyor. Attığınız her adım, Somali'deki kardeşlerimize sağlık tedavisi olarak gidiyor. Sizin sarfettiğiniz çaba, Afrika'daki, Sudan'daki, dünyanın her yerindeki kardeşlerimize Kızılay yardım paketi olarak gidiyor. Ülke ekonomisine kattığınız her bir lira, atalarımızın bıraktığı mirasların yenilenmesine, yurt dışındaki kardeşlerimizin okul yapımına, yol yapımına gidiyor. Bunları düşünerek daha çok çalışacağız."

Kıbrıs'taki petrol arama çalışmalarına da değinen Bakan Çavuşoğlu, bu konuda güçlü Türkiye olarak tavırlarını koyduklarını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yalnız bırakmadıklarını kaydetti. Bu doğrultuda çözümcül ve eşit paylaşımın sağlanacağı bir yola doğru ilerleme kaydedildiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Güçlü Türkiye olmasak bunları yapabilir miydik" diye sordu.

- "Kaybolan 5 yılı telafi ediyoruz"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de AK Parti'nin kongrelerinde sandalyelerin uçuşmadığını, kongrelerin saygı ve sevgi içinde geçtiğini söyledi. 

Kongreleri "yenilenme, tazelenme, hizmet yolunda şarj olma günü" olarak değerlendirdiklerini anlatan Türel, yeri geldiğinde insanların bayrağı bir başkasına teslim ettiğini, bunu yaparken de güzel bir yarış ortaya koyduğunu ifade etti. 

Antalya'nın geçen 5 yılda hizmet noktasında çok büyük kayıplar yaşadığını anlatan Türel, "5 yılda 15-20 seneleri telafi etmek için büyük gayretle çalışıyoruz. Bu doğrultuda Antalya şanslı bir süreç yaşıyor" dedi. 

Muratpaşa İlçe Başkanlığı için tek listenin yer aldığı kongrede, Hasan Bozdemir ve yönetimi aday oldu. Kongreye AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ve partililer katıldı. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için salona asılan pankartta, Cumhurbaşkanlığı forsu ile Erdoğan'ın fotoğrafının altında "T.C. CumhurBaşkanı ve Kurucu Genel Başkan" yazısı dikkati çekti.