Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
- "Din adamları, dini liderler her şeyden önce nefreti değil, ayrımı değil, kini değil, barışı, kardeşliği ön plana çıkarmalıdır" - "Papa, hiçbir mahkeme kararı olmadan, bir Birleşmiş Milletler kararı olmadan, bir tarihçinin kararı olmadan ortak acımız olan 1915 olaylarına 'Soykırım' diyebiliyor. Peki 1915 olaylarını gördük mü, yaşadık mı, araştırdık mı, tarihçiler araştırdı mı" - "Böyle bir açıklama bizim için 'yok' hükmündedir" - "Böyle bir açıklama ancak böylesi bir kurumu ve o kurumun başındaki kişinin itibarını zedeler. Bunu çok açık ve net bir şekilde, gayet ölçülü bir üslupla burada söylemek durumundayız"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Papa Franciscus'un Vatikan'da düzenlediği ayinde Ermeni iddialarını destekleyen açıklamalarına ilişkin "Böyle bir açıklama bizim için 'yok' hükmündedir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, AK Parti Manavgat İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da yapılacak seçimleri hatırlatarak, milletvekili aday listelerinin belirlendiğini, teşkilat üyelerinin büyük dayanışma içinde çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. 

Bir siyasi parti içinde değişimin, gelişimin mutlaka olması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Biz de sürekli kendimizi değiştirerek güçlendiriyoruz. Değişimi yakalayamayan devletler de uluslararası örgütler de siyasi partiler de yavaş yavaş yok olur gider ama bizim her yaptığımız değişim bizi daha da güçlendirdi, geleceğe emin adımlarla yürümemize vesile oldu" diye konuştu.

Antalya'da teşkilatına, kadınlara önem veren bir listenin açıklandığını dile getiren Çavuşoğlu, birçok partinin kadınlar üzerinden siyaset yaptığını ancak listelerinde, seçilebilecek yerlerde kadın adaylara yer vermediklerini kaydetti. 

Çavuşoğlu, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın Antalya'dan aday olmasını ulaşım alanındaki yatırımlar açısından önemli gördüğünü vurgulayarak, Elvan'ın vizyonu bulunan, projelere önem veren bir kişi olduğunun altını çizdi.

Aday olamayanların da dava uğruna çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Çavuşoğlu, AK Parti'de insanların dava için yola çıktıklarını, mevki, makam peşinde olmadığını anlattı.

Üçüncü dönem kuralı nedeniyle aday olmayan Çavuşoğlu, kendisinin 15'inci milletvekili adayı olduğunu, bu doğrultuda çalışmalarını sürdüreceğine işaret etti. 

Seçime kadar herkesin kenetlenerek çalışmasını isteyen Çavuşoğlu, "Daha güçlü olmamız lazım. Hedefimiz belli, 400 milletvekili istiyoruz, Anayasayı değiştirecek sayıyı istiyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın parti tutuyormuş gibi yönlendirmeye, yanlış tutumlar içine koymaya çalışanlar bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, bir cumhurbaşkanının devletin yönetimiyle ilgili düşüncelerini parti ismi vermeden açıklayabileceğini, arzularını söyleyebileceğini vurguladı. Çavuşoğlu, ilk defa halk tarafından seçilen cumhurbaşkanının tüm meseleler ile ilgilenmesinin son derece doğal olduğunu dile getirdi. 

- Papa Francesco'nun açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye 'nin her açıdan güçlü olması gerektiğini belirtti. Yurtiçinde ve dışında Türkiye aleyhinde oyunlar oynandığını, Türkiye aleyhine kampanyalar yürütüldüğüne işaret eden Çavuşoğlu, bu oyunların bozulması gerektiğini söyledi.

Papa Franciscus'un Vatikan'da düzenlediği ayinde Ermeni iddialarını destekleyen açıklamasına değinen Çavuşoğlu, Papa Franciscus'un Türkiye'de farklı, orada farklı konuştuğunu kaydetti. 

Bu durumu samimiyetsizlik olarak nitelendiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"İster dini lider olun, ister bir ülke lideri, söylemlerimiz her zaman birbiriyle tutarlı olmalıdır, sözlerinizde de durmalısınız. Burada başka şey söyleyeceksiniz, başka yerde başka şey söyleyeceksiniz. Bu bizim anlayışımızda yok. İkincisi din adamları, dini liderler her şeyden önce nefreti değil, ayrımı değil, kini değil, barışı, kardeşliği ön plana çıkarmalıdır. Yani ortak acıların üzerine kurulacak dostluk, kardeşlik, barış..."

Bu yıl Çanakkale'de 24 Nisan'da farklı ülkelerden gelen liderler, cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlarla uluslararası örgütlerin temsilcileriyle dostluk ve barış mesajı verileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, ortak acıların üzerine dostluk ve barışı hakim kılmak istediklerini ifade etti.

- "Hocalı katliamını, Azerbaycanlıları niye anmıyorsunuz"

Acıları yarıştırmak yerine ortak acılar üzerine kardeşlik kurulması yönünde adımlar attıklarını anlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Acılar arasında ayrım yapılmaz. Papa, Bosna'da olanlara mahkeme kararı olmasına rağmen 'Soykırım' diyemiyor. Neden? Oradakiler Müslüman. Peki aynı Papa hiçbir mahkeme kararı olmadan, bir Birleşmiş Milletler kararı olmadan, bir tarihçinin kararı olmadan ortak acımız olan 1915 olaylarına 'Soykırım' diyebiliyor. Peki 1915 olaylarını gördük mü, yaşadık mı, araştırdık mı, tarihçiler araştırdı mı? Komisyon kuralım diyoruz, gelin arşivleri açalım, bilim adamları gelsin, üçüncü ülkelerden de gelsin, Vatikan'da da varsa böyle bilim adamı, onu da göndersinler. Biz buradan çıkacak sonucu zaten kabul edeceğimizi baştan söyledik. Peki o olaylar 1915'te oldu, bu kadar kısıtlı bilgiye rağmen böyle bir açıklama yapıyorsunuz, 20 sene önce herkesin gözü önündeki Hocalı katliamı, yani Ermenilerin katlettiği Azerbaycanlıları niye anmıyorsunuz? Madem acıları anacağız, onu niye unutuyorsunuz."

Papa Francesco'nun birbiriyle tutarsız, tamamen din milliyetçiliği, lobi ve propagandalar altında böyle bir açıklama yaptığını kaydeden Çavuşoğlu, "Böyle bir açıklama bizim için 'yok' hükmündedir. Başında da söyledik, bir kere daha söylüyoruz. Böyle bir açıklama ancak böylesi bir kurumu ve o kurumun başındaki kişinin itibarını zedeler. Bunu da çok açık ve net bir şekilde, gayet ölçülü bir üslupla burada söylemek durumundayız" diye konuştu. 

Bakan Çavuşoğlu, bu oyunlara karşı Türkiye'nin çok daha güçlü olması gerektiğine dikkati çekti. 

- "Ataların mirasına sahip çıkıyoruz"

Dün Moğolistan'da olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, oradaki anıtları ziyaret ettiğini, ataların mirasını Türkiye Cumhuriyetinin en iyi şekilde koruduğunu belirtti. Sadece Moğolistan'da değil, tüm ataların var olduğu topraklarda bıraktığı eserlere sahip çıkıldığının altını çizen Çavuşoğlu, "Son 3 yılda 2 binden fazla vakıf malını bulduk, bunları tamir ettik, restorasyonlarını yaptık, tekrar kazandırdık" diye konuştu.

Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için çalıştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, başka partilerin böyle hedefleri olmadığını söyledi. Başka partilerin propagandalarında iftira, kışkırtma ya da yapılamayacak vaatlerde bulunmak olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, popülizm yaparak iktidara gelenlerin ne hale düştüğünü herkesin gördüğünü anlattı.

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer de seçim startını pazar günü verdiklerini, Antalya genelinde birlik, beraberlik tablosu oluşturduklarını söyledi.