Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
- "Hepimiz farklı etnik gruptan olabiliriz, farklı siyasi partilere oy verebiliriz, farklı ideolojilere sahip olabiliriz ama şunu unutmayın; hiç kimse kimseden üstün değildir" - "Tahriklere kesinlikle kapılmamak lazım, hele hele böyle çatışmalara, kavgalara hiç girmemek lazım. Düşüncelerimizi niye demokratik bir ortamda özgürce tartışmasını bilmiyoruz, niye paneller düzenlemiyoruz"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üniversitelerdeki öğrenci olaylarına ilişkin, hiç kimsenin kimseden üstün olmadığını belirterek, öğrencilerden tahriklere kapılmamalarını, çatışmalara girmemelerini istedi.

Bakan Çavuşoğlu, yeni kurulan Alaaddin Keykubat Üniversitesi İşletme Fakültesinde öğrencilerle bir araya geldi. Üniversite girişinde iki yabancı öğrenci tarafından karşılanan Çavuşoğlu, öğrencilere ülkelerindeki dışişleri bakanlarının isimlerini sordu ve kendileriyle sık sık görüştüğünü belirtti. 

Üniversite kongre salonunda öğrencilere hitap eden Çavuşoğlu, Alanya için önemli bir hayalini gerçekleştirdiğini söyledi. Çavuşoğlu, Alaaddin Keykubat Üniversitesinin kısa sürede dünyanın en saygın akademik kurumları arasında yer alacağına inandığını ifade etti.

Türkiye 'deki üniversitelere her kıtadan, her ülkeden öğrenci gelmesini arzu ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, üniversitelerin gençlerin birbirini tanıması, ön yargıların yıkılması, Türk öğrencilerin başka ülke ve kültürleri tanıması açısından yabancı öğrencilere açık olması gerektiğini kaydetti.

Ön yargıların yıkılmasına dünyanın çok ihtiyacı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Ön yargıların tekrar yükselmeye başladığı, hatta bu ön yargıların hoşgörüsüzlüğe, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslam karşıtlığı, antisemitizm, Hristiyanofobi gibi her türlü akımlara dönüştüğü bir ortamda birbirimizi çok iyi tanımamız lazım, birbirimize hoşgörülü olmamız lazım, birbirimizi çok iyi anlamamız lazım. Üniversiteler aslında bu bakımdan önemli bir platformdur. Farklı ideolojileri olabilir, farklı düşünceleri olabilir, farklı etnik gruplardan, farklı mezheplerden, farklı inançlardan olabiliriz ama her şeyden önce hepimiz insanız."

- "Dünyanın güç dengesinde kayma var"

Her insanın yaşadığı şehir ve ülkesiyle ilgili hedefleri, vizyonları bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, üniversitelerin, fikirlerin özgürce tartışılabilmesi ve projeye dönüştürülebilmesi için önemli alanlar olduğunu kaydetti. 

Dünyanın birçok zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu, en istikrarlı bölge olarak görülen Avrupa 'nın bile bugün sınamalarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Çavuşoğlu, ülkelerin ve örgütlerin bu sınamalar karşısında başarılı çözümler ürettiklerini söylemenin mümkün olmadığını ifade etti. 

Bakan Çavuşoğlu, dünyanın güç dengesinde kayma olduğunu, ekonominin batıdan Asya'ya doğru gittiğini söyledi. Irkçılık, yabancı düşmanlığının yanı sıra bir de terör olaylarında artış yaşandığının altını çizen Çavuşoğlu, farklı bölgelerden, farklı inançlardan, 80 ülkeden savaşçının terör örgütüne katıldığını, bu durumun inanılan değerleri tehdit etmeye başladığını belirtti.

Çavuşoğlu, birçok ülkenin halkın seçtiği insanlarla değil, teknokratlarla yönetildiğini, birçok insanın da işsizlik, açlık nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı. 

- Üniversitelerdeki öğrenci olayları

Bakan Çavuşoğlu, öğrencilerin sorularını da yanıtladı. Bir öğrencinin üniversitelerdeki olaylar nedeniyle gençlerin hayatlarını kaybettiğini hatırlatması üzerine Çavuşoğlu, öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri için üniversitelerin standartlarını yükselttiklerini söyledi. 

İlk göreve geldiklerinde burs miktarının 45 lira olduğunu, sonra 90, 130, ardından da 330 liraya yükseldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Birinci sınıf yurtlar yaptık. Üniversitelere araştırma için ayırdığımız bütçe arttı. İstenilen altyapıyı oluşturduk. Her türlü imkanı sağladık" dedi.

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Hepimiz farklı etnik gruptan olabiliriz, farklı siyasi partilere oy verebiliriz, farklı ideolojilere sahip olabiliriz ama şunu unutmayın; hiç kimse kimseden üstün değildir. İdeolojik olarak da siyaseten de etnik olarak da dini inanç bakımından da" diye konuştu.

Çavuşoğlu, üniversitede hayatını kaybeden tüm gençler için üzüntü duyduklarını, kimseyi ayırmadıklarını dile getirdi. 

- "Tartışın ama çatışmayın"

Öğrencilerden tahriklere kapılmamalarını isteyen Çavuşoğlu, "Tahriklere kesinlikle kapılmamak lazım, hele hele böyle çatışmalara, kavgalara hiç girmemek lazım. Düşüncelerimizi niye demokratik bir ortamda özgürce tartışmasını bilmiyoruz, niye paneller düzenlemiyoruz" ifadesini kullandı.

Düşüncelerinden, kendi inançlarından emin olmayan, başkasının düşüncesine saygı duymayan insanların şiddete başvurduklarını söyleyen Çavuşoğlu, bu durumun gerginliğe neden olduğunu anlattı. 

Türkiye'de her şeyin demokratik alanda tartışılacak ortamlar bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tartışın, Türkiye'nin sorunlarını, dünyanın sorunlarını tartışın. Zamanında üniversitelerde gençler ideolojik sebeplerle kamplara ayrıldı. Önce ayırdılar, sonra çatıştırdılar, birbirlerine kırdırdılar, sonra da darbeyi yaptılar, kalanları da idam sehpasında astılar, katlettiler gençleri. Bugün hala ülkesine dönmeyen, yurtdışına kaçan kaç genç var biliyor musun? Biz o insanlara 'Dönün' diyoruz, onun zeminini hazırlıyoruz."

Çavuşoğlu, arzularının öğrencilerin çatışmadan her türlü fikir ve düşünceyi tartışmaları olduğunu kaydetti. 

Azerbaycanlı bir öğrencinin, öğrencilere üniversitelerde çalışma imkanı oluşturulmasıyla ilgili talebini Azerice söylemesi üzerine Çavuşoğlu, sorunun yanıtını da Azerice verdi.

- Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ziyareti

Daha sonra inşaatı devam eden Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde incelemelerde bulunan Çavuşoğlu, ağız ve diş sağlığı merkezlerini önemsediklerini, 50 ünitelik hastanenin kısa sürede hizmete gireceğini bildirdi. 

Çavuşoğlu, merkeze yakın bir bölgede 300 yataklı bölge hastanesi de yapıldığını belirtti.