Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da :

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da :
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da :
- "Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının e-vize alabilmeleri için OECD ülkelerinin bir tanesinden vize almaları ya da Schengen vizesine sahip olmaları yönündeki şartı kaldırdık" - "Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları e-vize yöntemiyle 2-3 dakika içinde Türkiye'ye gelebilmek için vize alabilecekler"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının e-vize alabilmeleri için OECD ülkelerinin bir tanesinden vize almaları ya da Schengen vizesine sahip olmaları yönündeki şartı kaldırdık" dedi. 

Çavuşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının e-vize yoluyla Türkiye 'ye gelme imkanlarını kolaylaştırdıklarını söyledi. 

Daha önce Çinlilerin Türkiye'ye gelebilmeleri için OECD ülkelerinin bir tanesinden vize almaları ya da Schengen vizesine sahip olmaları gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının e-vize alabilmeleri için OECD ülkelerinin bir tanesinden vize almaları ya da Schengen vizesine sahip olmaları yönündeki şartı kaldırdık. Vizeleri kaldırmadık, şartları kaldırdık. Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları e-vize yöntemiyle 2-3 dakika içinde Türkiye'ye gelebilmek için vize alabilecekler" dedi.

Yüz milyonlarca Çinlinin yurt dışına seyahat ettiğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'ye ise sadece 130 bin Çinli turistin geldiğini söyledi. Bu sayının az olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, daha fazla Çinli turistin Türkiye'ye gelmesi amacıyla vize konusunda bir kolaylık sağladıklarını kaydetti. 

Bugün yüzden fazla ülkenin vatandaşlarının e-vize alarak Türkiye'ye gelebildiklerine işaret eden Çavuşoğlu, "Bugüne kadar 7 milyon kişi 2-3 dakika içinde e-vize alabiliyor, evinde, iş yerinde, internet kafede ya da parkta otururken internete girerek vize alabiliyorlar" dedi. 

Bazı ülkelerin vatandaşları için OECD ülkelerinden bir tanesinden vize alma şartı ya da Schengen vizesi olması şartı koyduklarını ancak Avrupa Birliği üye ülkeler, ABD gibi bazı ülkelerde ise bu şartı aramadıklarını söyleyen Çavuşoğlu, Çin'i de bu ülkelere dahil ettiklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu, Çinli turistler için vizeyi kaldırmadıklarını, vize almak konusunda kolaylık sağladıklarını vurguladı.