Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da
- Bakan Çavuşoğlu: - "THY, büyükelçiliklerimiz, TİKA, Kızılay ve AFAD... Bu beşliyle dünyada her yerde varız" - "(G-20 Liderler Zirvesi) Ev sahibi ülkenin bir ülkeyi davet etme hakkı var. Biz de Azerbaycan'ı davet edeceğiz"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye 'nin yardım elini dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyacı olan tüm ülkelere uzattığını belirterek, "THY, büyükelçiliklerimiz, TİKA, Kızılay ve AFAD... Bu beşliyle dünyada her yerde varız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Antalya'nın İbradı ilçesinde Ormana, Başlar ile Akseki'nin Gümüşdamla ve Kuyucak mahallelerinde vatandaşlarla bir araya geldi, esnaf ziyaretinde bulundu.

Çavuşoğlu, bu yıl Antalya'da önemli uluslararası etkinlikler gerçekleştirileceğini belirtti. Gelecek hafta NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Antalya'da yapılacağını anımsatan Çavuşoğlu, toplantı çerçevesinde ABD 'den Almanya'ya, İtalya'dan Körfez ülkelerine, Arap ülkelerine kadar çoğunluğu dışişleri bakanı olmak üzere 52 ülke ve uluslararası kuruluş temsilcisinin kentte ağırlanacağını söyledi.

Kasım ayında ise G-20 Liderler Zirvesi'nin Antalya'da yapılacağına işaret eden Çavuşoğlu, zirveye dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderinin katılacağını ifade etti.

G-20 Liderler Zirvesi'ne dünyanın en zengin 20 ülkesinin yanı sıra, Singapur ve İspanya'nın da katılacağını bildiren Çavuşoğlu, "Ev sahibi ülkenin bir ülkeyi davet etme hakkı var. Biz de Azerbaycan'ı davet edeceğiz" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, ev sahibi ülke olarak kalkınma, iklim değişikliği ve istihdam konuları ile az gelişmiş ülkelerin sorunlarını G-20 gündemine taşıyacaklarını söyledi.

- Dünya genelinde 228 temsilcilik

Türkiye'nin artık dünyada önemli bir aktör olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

 "Dünyanın neresine gidersek gidelim ya THY logosu ya büyükelçilik ya da temsilciliğimiz var. Halen dünya genelinde 228 temsilciliğimiz bulunuyor. Bu anlamda dünyada altıncı sıradayız. Yıl sonuna kadar temsilcilik sayısını 241'e çıkarmayı hedefliyoruz. En büyük büyükelçiliğimizi de Somali'ye yapıyoruz. 80 dönüm araziye kurulacak. New York'ta Birleşmiş Milletler'in (BM) karşısında 10 katlı bir Türk evi vardı, onu yıkıp yerine 40 katlı bir bina yapacağız."

Türkiye'de halen 266 diplomatik temsilcilik bulunduğunu, İstanbul 'un diplomatik temsilcilik bakımından New York'tan sonra dünyada ikinci sırada geldiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, İstanbul'un BM'nin bölgesel merkezi olacağını belirtti.

Türkiye'nin ülkelere sadece ticaret yapmak için gitmediğini, yardıma ihtiyacı olan bölgelere çok ciddi yardımlar yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, birçok ülkeye hastane, okul yaptırdığını, kalkınma yardımlarında bulunduğunu, su getirdiğini anlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin insani yardım konusunda ABD ve İngiltere'den sonra üçüncü sırada yer aldığını belirterek, bu nedenle Türkiye'nin gittiği her ülkede itibar gördüğünü söyledi. Çavuşoğlu, "THY, büyükelçiliklerimiz, TİKA, Kızılay ve AFAD... Bu beşliyle dünyada her yerde varız" dedi.

- Antalya'nın yol sorunu hızlı bir şekilde çözülecek

İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru'nun ilçeye tam teşekküllü hastane istemesi üzerine Bakan Çavuşoğlu, hastane yapımında sorun bulunmadığını belirterek, "Doktor ve hemşire ihtiyacı karşılamada zorluk yaşanıyor. Çünkü bölge hastanesine gelen doktor ve hemşireler çok fazla kalmadan gidiyor" diye konuştu.

Antalya'nın yol sorunlarının da hızlı şekilde çözüleceğini dile getiren Çavuşoğlu, doğu ve batısına duble yol ve otoban yapılacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, Antalya'ya üçüncü havaalanı için Kaş ve Demre bölgesinde uygun bir yer bakıldığına dikkati çekerek, "İnşallah önümüzdeki 5 yılda Antalya'nın her yerinde trenin yanında yollar ve otobanlarla ulaşımı güçlendireceğiz" dedi.