Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da
- "Bunlar el ele, kol kola vermişler, şer cephesi oluşturmuşlar, eski Türkiye'yi getirmeye çalışıyorlar ama millet buna müsaade etmez. O yüzden 7 Haziran'da bir kez daha darbeyi, tokadı vuracağız"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bunlar el ele, kol kola vermişler, şer cephesi oluşturmuşlar, eski Türkiye 'yi getirmeye çalışıyorlar ama millet buna müsaade etmez. O yüzden 7 Haziran'da bir kez daha darbeyi, tokadı vuracağız ve akılları başına gelsin" dedi.

Çavuşoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Alanya ilçesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi, otobüsle şehir turu yaparak vatandaşları selamladı.

Daha sonra Gazipaşa ilçesine geçen Çavuşoğlu, meydanda vatandaşlara seslendi. 

Çavuşoğlu, AK Parti 'nin hayalleri gerçekleştirdiğini, Gazipaşa'daki statükoyu da Gazipaşalıların değiştirdiğini söyledi. 

"Çakma sosyal demokrat" geçinenlere "gerçek sosyal demokratlar"ın kim olduğunun bu seçimde gösterilme zamanı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Sloganlarla, abuk subuk düşüncelerle gerçek milliyetçilik olmaz. Lafla milliyetçilik olmaz. Neymiş, milliyetçilermiş. Sizin döneminizi de gördük. Sizin iktidarınızda faiz yüzde 7 bindi. Türk lirasında 6 sıfır vardı, Türk milletiyle alay ediyorlardı. Kim 6 sıfırı sildi, AK Parti sildirdi. Siz konuşursunuz, AK Parti yapar. Gerçek milliyetçi AK Parti'dir. Sizin döneminizde Türkiye 70 sente muhtaçtı. IMF'nin kapısında dileniyordu. Bugün çok şükür yılda 1,7 milyar dolar insani yardım yapıyoruz. Bir milyar dolar için dilenmiyoruz. Dünyanın her yerine bir yılda 3,5 milyar dolar kalkınma yardımı yapıyoruz. Yani yılda toplam 5,5 milyar dolar insani ve kalkınma yardımı yapıyoruz."

Çavuşoğlu, 1999'daki Marmara ve Bolu depremleri sonrası yardım paralarıyla memur maaşlarının ödendiğini anımsattı.   

Göreve geldiklerinde, devletin kendi memuruna, işçisine 14 milyar lira borcunun olduğunu bildiren Çavuşoğlu, böyle bir devlete hiç kimsenin itibar etmeyeceğini vurguladı. Çavuşoğlu, bugün borç verir hale geldiklerini aktardı. 

- "Yurtdışında Türkiye olarak itibar görüyorum" 

Milliyetçilik anlayışının "alan değil, veren el" olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ben Dışişleri Bakanı olarak yurtdışına gittiğimde itibar görüyorum. Mevlüt Çavuşoğlu olarak değil, Türkiye olarak görüyorum. O zamanlar başkaları bizim gündemimizi belirlerdi ve Türkiye'de onunla yürürdü, giderdi, çıkardı, batardı ama şimdi görüyoruz, o eski Türkiye'yi getirmeye çalışanlar var. Kaosa sürüklemek isteyenler var ve biz kamu düzeni sağlamak için bir yasa çıkardık. Neydi? Okul önlerinde uyuşturucu satanların cezalarını artırdık, molotofkokteyli atarak otobüsleri, iş yerlerini, otobüsteki kızları yakanların cezalarını artırdık. Dünyadaki örnekleri gibi ama HDP, MHP kol kola girdi bu yasayı engellemeye çalıştı. Hadi HDP'yi anladık, dağdan talimat geliyor. Peki şu milliyetçi geçinenlere, CHP 'ye ne oldu? Bunlar el ele, kol kola vermişler, şer cephesi oluşturmuşlar, eski Türkiye'yi getirmeye çalışıyorlar ama millet buna müsaade etmez. O yüzden 7 Haziran'da bir kez daha darbeyi, tokadı vuracağız ve akılları başına gelsin."  

Bakan Çavuşoğlu, milletin yalanlara, hayal satanlara inanmadığını belirterek, muhalefetin seçim vaatlerini eleştirdi.

Milletin seçim vaatlerine karnının tok olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Millet bunu yemeyince de bunlar proje işine girdiler. 100 yılın projesi, dediler. Boş. Ben bir şey anlamadım, siz anladınız mı? Türkiye dünyanın merkezi oldu, bunların haberleri yok. Türkiye ulaşımın merkezi oldu, haberleri yok. Madem sen Türkiye'nin merkez olmasını istiyorsun, İstanbul'daki havaalanına neden karşı çıkıyorsun, köprüye neden karşı çıkıyorsun, ortadan hızlı tren geçecek. Bunlar konuşuyor, biz Londra, Pekin İpek Demiryolu'nu bağladık. Haberleri yok. Milleti enayi sanıyorlar. Kusura bakmasınlar. Bugün diplomatik konuşmuyorum. Bizim Toroslar'ın dilinden, Yörük dilinden konuşuyorum çünkü biz koyunu da iyi güderiz keçiyi de ve Türkiye'yi de çok iyi biliriz" ifadelerini kullandı. 

- "Geçmişi unutmuyoruz"

Bakan Çavuşoğlu, 2023 yılında 25 bin dolar kişi başına gelir hedeflerinin olduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu, Avrupalıların, Asyalıların bunu başardığını ve kendilerinin de bunu başarabileceklerini söyledi.

Bunu yapabilecek potansiyellerinin, eğitimli insanlarının olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bütçede en çok payı eğitime ayırdıklarını anımsatarak, şöyle konuştu: 

"Biz, milletin geçmişine yatırım yapıyoruz. Biz, geçmişi unutmuyoruz. Bu milliyetçi geçinenler, hiç Moğolistan'a gittiler mi? Oradaki anıtları, yazıtları gördüler mi? Orhun Anıtları'nı bilirler mi? Orhun Anıtları'nı kim ortaya çıkardı. Oraya hizmeti kim yaptı? 8 bin kilometre uzaklıktaki Moğolistan'daki  46 kilometrelik yolu kim yaptı? Şimdi oraya havaalanı yapacağız. Türkiye'de 26 havaalanımız vardı, şimdi 55 oldu, 56'ncısını açıyoruz. Boş konuşmuyoruz, inşallah orada da yapacağız." 

Çavuşoğlu, milliyetçiliğin kuru sloganlarla olamayacağını, atalarının izini bulan ve onları koruyan kişilerin milliyetçi olduğunu belirtti.

Kendilerini 100 yıldır, 50 yıldır bekleyen insanların, ülkelerin olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Avrupa'daki Türkler 50 yıldır bizi bekliyordu, bizden önce eziktiler. Başları dik değildi. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu gurur duyarak taşıyamıyorlardı ama şimdi milletleriyle bayraklarıyla başbakanlarıyla, cumhurbaşkanlarıyla gurur duyuyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, dünyanın her yerinde mazlumlara, yardıma muhtaç insanlara yardım etmesi için güçlü olması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, 7 Haziran seçimlerinin yeni Türkiye'nin ikinci yarısının başlama seçimleri ve yeni Türkiye'yi yok etmeye çalışanlara bir cevap olacağını sözlerine ekledi.