DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Aybar:

DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Aybar:
DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Aybar:
- "2016 yılı için talep ettiğimiz asgari ücret bin 900 liradır. Bu doğrultuda ülke çapında imza kampanyası başlattık"

ANTALYA (AA) - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, asgari ücret taleplerinin bin 900 lira olduğunu belirterek, bunun için ülke çapında imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

Attalos Heykeli önünde toplanan DİSK üyeleri, "Asgari Ücret 1900 Net",  "Ayrımsız, şartsız, tüm taşeron işçilere kadro", "Kıdem tazminatımız güvencemizdir" yazılı pankartlar açarak çeşitli solganlar attı.

Hükümetin yıl başından itibaren hayata geçirmeyi düşündüğü bin 300 lira asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını ifade eden Aybar, bir evde asgari ücretle çalışan 3 kişinin gelirinin bile yoksulluk sınırı olan 4 bin 403 liraya ulaşamadığını söyledi.

 - "İşsizlik fonundan faydalanan kişi sayısı yalnızca 200 bin"

Aybar, 1978'den bu yana asgari ücretin milli gelirle aynı oranda artması halinde şu anki rakamın 2 bin 142 lira olması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin, çalışma saatlerinin en uzun ve her yıl 2 bin işçinin öldüğü bir ülke olduğunu ifade etti.

Resmi işsiz sayısının 3 milyon olduğunu belirten Aybar, "İşsizlik fonundan faydalanan kişi sayısı yalnızca 200 bindir. Kıdem tazminatı da fona devredilerek yağmalanacak yeni bir kaynak yaratılmak istenilmekte" dedi.

DİSK olarak kayıtsız şartsız taşeron işçilere kadro verilmesini savunduklarını belirten Aybar, vatandaşlardan tüm Türkiye'de başlatılan imza kampanyasına katılmalarını istedi.