Doğal güzellikleriyle dünya liderlerini de büyüleyecek

Doğal güzellikleriyle dünya liderlerini de büyüleyecek
Doğal güzellikleriyle dünya liderlerini de büyüleyecek
- G20 Liderler Zirvesi'ne evsahipliği yapacak Türkiye'nin "turizm başkenti" Antalya, tarihi ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor - Dünya siyasetinin kalbinin atacağı Antalya, "Yivli Minare", "Hadrianus Kapısı", "Aspendos Antik Tiyatrosu", "Myra Antik Kenti" ve "Düden Şelalesi" gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkati çekiyor

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - G20 Liderler Zirvesi'ne evsahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye'nin "turizm başkenti" Antalya, tarihi ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor.

Dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderlerinin katılacağı G20 Liderler Zirvesi, 15-16 Kasım'da Türkiye'nin Antalya'da gerçekleştirilecek.

Helenistik dönemde Bergama Kralı. 2. Attalos'un askerlerine "Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun" talimatıyla keşfedildiğine inanılan Antalya, yılda yaklaşık 13 milyon turisti ağırlıyor.  

İki milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 5'inci şehri olan Antalya, 640 kilometrelik sahil bandındaki çok sayıda plajıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 

- Kentin simgesi "Yivli Minare"

Kaleiçi semtindeki Selçuklu eseri Yivli Minare, kentin en önemli simgesi olarak gösteriliyor. Kentin Spor Toto Süper Lig'de yer alan futbol takımı Antalyaspor'un armasında da yer alan Yivli Minare, Antalya'daki ilk İslam eserleri arasında bulunuyor.

Kaleiçi'ne giriş olarak kullanılan Hadrianus Kapısı da (Üç Kapılar) kente gelen ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Hadrianus Kapısı'ndan Kaleiçi'ne giren ziyaretçiler, dar sokaklardaki restore edilmiş ahşap evler arasında geziyor, taş sokaklardaki kafeteryalarda keyifli zaman geçiriyor. 

- Antik kentler diyarı

Şehirdeki antik kentler içinde en bilinenler arasında ise Serik ilçesindeki Aspendos Antik Kenti yer alıyor. Antik kent, antik tiyatrosuyla öne çıkıyor.

Günümüze sahnesi ile ulaşabilen ender tiyatrolar arasında gösterilen Aspendos, yüzlerce yıl öncesinde olduğu gibi bugün de kültürel ve sanatsal etkinliklere evsahipliği yapmaya devam ediyor.

- Noel Baba'nın memleketi "Myra"

Dünyada "Noel Baba" olarak bilinen Aziz Nicholas'ın da yaşadığı Demre ilçesindeki Myra Antik Kenti, en dikkati çekici eserler arasında yer alıyor.

Bir tiyatronun da yer aldığı antik kentteki kaya mezarları, görkemli görüntüsüyle izleyenleri kendisine hayran bırakıyor. Antik kentten ulaşımın sağlandığı geçitler ve kaya mezarları, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.