Doğanın gizemli canlılarına turist ilgisi

Doğanın gizemli canlılarına turist ilgisi
Doğanın gizemli canlılarına turist ilgisi
- Antalya'da alternatif turizmi geliştirmek amacıyla kurulan ve dünyada ender görülen 70 tropik hayvanın bulunduğu Wild Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor - Yılan boyunlu kaplumbağa, timsah derili kaplumbağa, beyin dahil birçok uzvunu yenileyebilen "aksolotl" gibi canlıların yanı sıra çöllerin ve mağaraların gizemli dünyasının yaşatıldığı parkı, yıl boyunca 250 bin turist ziyaret etti

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Antalya'da alternatif turizmi geliştirmek amacıyla kurulan, 70 tropik hayvanın bulunduğu Wild Park'ı bu yıl 250 bin turist ziyaret etti.

Yağmur ormanlarındaki vahşi hayat ile çöllerin ve mağaraların gizemli dünyasının yaşatıldığı, Antalya Akvaryum içerisinde yer alan parka gidenler Afrika'dan Amerika 'ya, Avustralya'dan Amazon Ormanları ve Madagaskar'a kadar dünyanın farklı bölgelerinden getirilen nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanları görme imkanı buluyor.

Parkta, 70 teraryumda yılan boyunlu kaplumbağa, timsah derili kaplumbağa, beyin dahil birçok uzvunu yenileyebilen "aksolotl" gibi canlılardan oluşan yaklaşık 200 hayvan yer alıyor. 

Parka bu yıl getirilen yılan boyunlu kaplumbağa, timsah derili kaplumbağa ve Meksika kökenli bir tür semender olan "aksolotl", büyük ilgi görüyor.

Bilim insanlarına kanser, sinir sistemi ve kalbe yönelik hastalıkların yeni tedavi yöntemleri için umut ışığı olan ve beyin dahil vücudunun çeşitli parçalarını ve uzuvlarını yenileyebilme yeteneğine sahip olan aksolotllar, dışarıdan bakıldığı zaman elleri ve ayakları bulunan balıklar gibi görüldüğü için dikkati çekiyor. 

- Dünyanın en zehirli hayvanları

Dünyanın en zehirli kara canlıları olarak kabul edilen ve boyları 2,5 santimetre olan ok kurbağaları ve gila canavarının da yaşadığı parkta, yaklaşık bir kilogram ağırlığıyla bufo marinus kurbağası, çin su ejderi, yakalı ejder kertenkelesi, çöl varanı, boyu 5 metreyi geçen piton ve anakondalar, boncuklu kertenkele, albino kobra yılanı, dünyanın en büyük örümcek ve akrep türleri ile kuş yiyen tarantulalar en fazla ilgi çeken hayvanlar arasında yer alıyor.

Kentte alternatif turizmi geliştirmek amacıyla kurulan ve bu yıl 250 bin kişi tarafından ziyaret edilen Wild Park'a en fazla Alman ve İranlı turistlerin ilgi gösterdiği belirtildi.