Doğu Garajı ve Nekropol Alanı Projesi

Doğu Garajı ve Nekropol Alanı Projesi
Doğu Garajı ve Nekropol Alanı Projesi
- Antalya'da "Doğu Garajı ve Nekropol Alanı Projesi" çalışmalarının büyük bölümü insan gücüyle ve basit iş makineleriyle yapılıyor

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Doğu Garajı Projesi kapsamında 3 bin yıllık nekropol alanının ortaya çıkarılması çalışmalarının büyük bölümünün insan gücüyle yapıldığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Doğu Garajı Projesi'nin tarihi mezarlık alanını kapsayan ilk bölümündeki arkeolojik sit alanının zarar görmemesi için bölgeye basit makineleri dışında hiçbir iş makinesinin sokulmadığı belirtildi.

 Nekropol alanını dış etkenlerden koruyacak üst yapının taşıyıcılarına ait temel yapısının oluşturulması için ekiplerin özenle çalıştıkları kaydedilerek, tarihi mezarlık alanındaki temel kuyuların insan eli ve basit iş makineleri ile açıldığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi arkeologlarının ve teknik kontrol ekibinin kontrol teşkilatı denetimi yaptığı nekropol alanındaki arkeolojik buluntuların yağmur ve güneş ışınlarından korunması için tüm alanın üzeri örtü ile kaplanacak. 

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararları çerçevesinde devam eden çalışmaları Antalya Müze Müdürlüğü de yakından takip ediyor.

"Çağdaş Kent Müzesi" konseptiyle düzenlenen nekropol alanında teşhir, canlandırma ve bilgilendirme unsurları yer alacak. Alan süreli ve yıl boyu devam eden sergilere ev sahipliği yapacak. Arkeolojik kazıların ortaya çıkardığı zemin, bir dizi platform sayesinde çevresindeki sokak kotlarına uyumlu olacak.

Doğu Garajı Projesi'nin ikinci etabı nekropol alanı ile ilişkilendirilerek tasarlanmış projesinin yapım işi için ihale hazırlık çalışmaları sürüyor. İkinci etap projesi bünyesinde kültürel, sosyal ve ticari tesisler ile çevre düzenlemesini barındırıyor. Kentsel bir kompleks olarak planlanan proje, teknik ve lojistik üniteler içeriyor. Geleneksel çarşı kültürünü Doğu Garajı'nda nekropolün etrafında yaşatacak proje, kent merkezindeki ticaretin artırılmasına da katkı sağlayacak.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak proje, kültür merkezi olarak da işlev görecek.

Projede 700 araçlık bölgenin en büyük yer altı otoparkı olacak. 25 otobüs kapasiteli park da bu alanın içinde yer alacak. Pazar yeri ve esnaf için dükkanlar olacak. Geleneksel halk pazarı kültürünün de yaşatılacağı proje içinde mağazalar restoranlar da söz konusu. Ayrıca Büyükşehir Konservatuvarı yaşam canlılığı sağlaması adına çarşının en üst katına taşınarak bina içinde 700 kişilik konser ve tiyatro salonu oluşturulacak.