Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Akın: - "Gazze de bizim, Irak da bizim, Doğu Türkistan da bizim. Katliama, şiddete ve teröre göz yummak büyük Türkiye'ye yakışmaz"

ANTALYA (AA) - Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Galip Akın, Doğu Türkistan'da Çin tarafından gerçekleştirilen katliamlara Türkiye 'nin sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Akın, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Türkistan'da Çin tarafından ramazanın ilk gününden itibaren artarak devam eden ve artık toplu katliama dönüşen Çin zulmüne "dur" denilmesi gerektiğini kaydetti.

Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri'nin şu andaki akıbetini bilen bulunmadığını kaydeden Akın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Çin'in Uygur Türkleri'ne sırf Müslüman oldukları için uyguladığı mezalim, baskı ve şiddet bizi derinden yaralamaktadır. Türkiye'nin kardeş coğrafyalarda devam eden bu katliamlar karşısında sessiz kalma gibi bir lüksü yoktur. Türkiye, bu mezalime sessiz kalmamalı. Gazze de bizim, Irak da bizim, Doğu Türkistan da bizim. Katliama, şiddete ve teröre göz yummak büyük Türkiye'ye yakışmaz. Diplomatik girişimlerin başlatılması ve bu ülkelerle ikili ilişkilerin askıya alınması çözüm olmasa bile taraf olmanın göstergesi sayılabilir. Dünyanın en önemli ekonomilerinden birisi olan Çin'in mallarına konabilecek ambargo da tarafımızı belli etmemize yarayacak çözümlerden biridir."